Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowe centrum symulatorowe

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 26 lipca 2019

W listopadzie 2019 na terenie garnizonu 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. Józefa Hallera w Stargardzie Szczecińskim oddany zostanie do użytku najnowszy kompleks symulatorowo-szkoleniowy Wojska Polskiego. Umożliwić ma on wirtualne szkolenie kompanii KTO Rosomak, symulację wsparcia ogniowego plutonu moździerzy czy też ćwiczenie żołnierzy obsługujących systemy przeciwlotnicze ZUR-23-2 i operatorów PPZR Grom.

W Zielonce zaprezentowano system trenażerów modułowych Table Top Trainer  (TTT) czołgu Leopard 2A5 opracowanych przez szczecińską spółkę Autocomp Management i WITU. Częścią prezentacji były symulowane strzelania z wykorzystaniem urządzenia w warunkach dziennych i nocnych z programu szkolenia załogi czołgu Leopard 2A5

Informację tę podano podczas międzynarodowej konferencji Innowacyjne technologie w szkoleniu Wojsk Lądowych, którą zorganizowano w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia (WITU) w podwarszawskiej Zielonce 23 lipca.

Nowo budowany ośrodek szkolenia pozwoli na przygotowanie żołnierzy do walki bronią etatową, a jednocześnie umożliwi dowódcom różnych szczebli dowodzenia naukę i doskonalenie umiejętności przygotowania i prowadzenia walki w warunkach maksymalnie zbliżonych do współczesnego pola walki. Ośrodek konstruowany jest od 2016 – od chwili zawarcia formalnej umowy na jego budowę.

Uczestnikom konferencji przedstawiono modułową budowę, podstawowe komponenty oraz możliwości wykorzystania systemu wsparcia szkolenia bojowego Śnieżnik – wspólnego dzieła specjalistów WITU i szczecińskiej spółki Autocomp Management.

Obecnie do szkolenia wojsk lądowych wykorzystuje się 20 instalacji Śnieżnika rozlokowanych w różnych polskich garnizonach. Od 2007 Śnieżnik działa np. w garnizonie Orzysz, gdzie w l. 2015-2019 oddano ponad 2 mln symulowanych strzałów z broni strzeleckiej różnych typów do różnych celów (z granatnika RPG-7 – 19 609, zaś z amerykańskiego granatnika automatycznego kalibru 40 mm - Mk 19 – aż 119 tys. strzałów).

Szef Sztabu Generalnego WP – gen. Rajmund Andrzejczak w rozmowie z żołnierzami, którzy demonstrowali symulator treningu ogniowego załogi czołgu Leopard 2A5. Gen. Andrzejczak jest doświadczonym czołgistą i dowódcą formacji pancernych WP / Zdjęcia: WITU

Szef Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Jan Rydz poinformował podczas konferencji w WITU, że celem całego systemu szkolenia Wojsk Lądowych jest takie przygotowanie pozostających w ich dyspozycji 35 batalionów, aby nigdy nie mogły być pokonane przez przeciwnika. Jego zdaniem szkolenie poligonowe zapewnia 70% efektywności działania wojsk, a dodatkowe 30% powinno zapewnić szkolenie z wykorzystaniem różnych typów symulatorów. Gen. Rydz dokonał podsumowania oszczędności w rocznym systemie szkolenia batalionu czołgów Leopard 2 z wykorzystaniem symulatorów, biorąc pod uwagę koszt przejazdu kilometra na poziomie 227 zł. Przy założeniu wystrzelenia podczas treningu 2000 nabojów kalibru 120 mm oszczędność z zastosowaniem symulatorów sięga 17 mln zł.

W Zielonce swoją wizję postrzegania tak zwanego współczesnego środowiska operacyjnego przedstawił szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak. Zaznaczył on, że od chwili, kiedy objął swoje obecne stanowisko uważnie przygląda się relacjom na linii nauka-przemysł-wojsko. Nie wiem, czy to jest wszystko dobrze zsynchronizowane… – ocenił. Uważa on, że w naszych analizach i przewidywaniach związanych z obronnością skłaniamy się niestety ciągle ku historii i przeszłości, nie do końca zdając sobie sprawę z tego co niesie przyszłość.

Więcej o symulatorowej konferencji w WITU w Zielonce w najbliższym numerze RAPORT-wto


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.