Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Żołnierze rezerwy bez gwarancji zatrudnienia?

Strategia i polityka, 21 maja 2009

Konfederacja Pracodawców Polskich negatywnie zaopiniowała fragment projektu ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, dotyczący gwarancji zatrudnienia dla żołnierzy tworzonych Narodowych Sił Rezerwowych.

Stanowisko KPP, choć pozornie logiczne, nie znajduje potwierdzenia w praktyce takich państw, jak USA czy Wielka Brytania. W tym pierwszym kraju pojawiły się problemy ze zwolnieniami z pracy żołnierzy Gwardii Narodowej (na zdjęciu w czasie powodzi w Teksasie, latem ubiegłego roku), ale dopiero po ataku na Irak, kiedy okresy czynnej służby wydłużały się do kilku, a nawet kilkunastu miesięcy i powtarzały po krótkich pauzach. Co więcej, stanowisko KPP nie odpowiada na pytanie, jak rozwiązać problem zagrożenia zysków w okresie wojny lub okupacji / Zdjęcie: US Army

W myśl projektu, służba w NSR dotyczyłaby byłych żołnierzy zawodowych, którzy ochotniczo zdecydowali pozostawać w gotowości do ponownego powołania dla celów szkoleniowych (maksymalnie 30 dni w roku), reagowania kryzysowego lub zagrożenia wojną. Jest to wiec rozwiązanie niemal identyczne z zasadami funkcjonowania amerykańskiej Gwardii Narodowej.

Ustawodawca chce zapewnić takim żołnierzom gwarancję zatrudnienia po powrocie do czynności cywilnych, w przypadku gdy mają stałą umowę o pracę. Pracodawcy otrzymywaliby z budżetu MON rekompensatę, na zatrudnienie w okresie powołania, zastępcy żołnierza.

KPP negatywnie ocenia taką propozycję. W wysłanym 11 maja liście do Janusza Zemke, przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej, władze konfederacji uważają, że pracodawca utraci wpływ na zatrudnienie w swojej firmie, przez okres trwania przydziału kryzysowego. Dodają również, że pracodawca będzie zmuszony do zastąpienia wykwalifikowanego pracownika, osobą nowo rekrutowaną, często bez doświadczenia. Skarżą się na możliwość nawet dwumiesięcznej zwłoki w wypłacie rekompensaty oraz fakt ustalania jej wysokości przez szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego, co może prowadzić do swobodnej interpretacji przepisów. Wreszcie dodają, że ustawa może być przeszkodą w znalezieniu pracy dla bezrobotnych rezerwistów, związanych wojskowym kontraktem.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.