Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hołd dla Czesława i Tadeusza Tańskich

Historia, Ludzie, Przemysł lotniczy, 14 października 2019

W piątek 4 października na cmentarzu w Puszczy Mariańskiej, z inicjatywy lokalnych działaczy, odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika nagrobnego Czesława Tańskiego i epitafium dla jego syna Tadeusza – wizjonerów i geniuszy polskiej myśli technicznej II Rzeczypospolitej.

Pomnik nagrobny Czesława Tańskiego i epitafium dla jego syna Tadeusza / Zdjęcia: via płk. dypl. pil. Maciej Nowaczyk

Pomysłodawcą i fundatorem pomnika jest pilot PLL LOT kpt. Wojciech Tomaszewski – przyjaciel Liceum Ogólnokształcące im. Cz. Tańskiego. Autorem projektu pomnika jest Łukasz Stożek.

Uroczystość uzyskała cztery patronaty honorowe: Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Edukacji oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ceremonii udział wzięły także poczty sztandarowe pięciu szkół: Zespołu Szkół Samochodowych z Nowego Sącza (pierwszej w Polsce szkoły im. Tadeusza Tańskiego, której nadanie imienia miało miejsce w 1958),  ZS nr 2 z Żyrardowa, ZS nr 3 z Wiskitek, ZS z Mszczonowa i LO im. Szarych Szeregów z Mszczonowa.

Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej nosi imię Czesława Tańskiego od 20 czerwca 1980. Pomysłodawcami tej inicjatywy byli ówczesna dyrektor placówki Władysława Wrzesińska i nauczyciel historii Henryk Wrzesiński. Na grobie Patrona umieszczono wówczas nową płytę nagrobną z brązowego marmuru.
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.