Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze testy Servala

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 18 października 2019

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Francji, rozpoczęły się testy wielozadaniowego transportera opancerzonego Serval. Pierwsze testy przeprowadzone zostały we wrześniu przez francuską Dyrekcję ds. Uzbrojenia DGA (Direction générale de l’armement) na poligonie w Angers.

Servale trafią przede wszystkim do jednostek szybkiego reagowania i pododdziałów rozpoznawczych / Zdjęcie: DGA

Pierwsze testy obejmowały przede wszystkim sprawdzenie mobilności pojazdów. Realizowano je na różnego typu podłożach o zróżnicowanym profilu. Badano także poziom drgań i dynamikę pojazdu. Próby udowodniły bardzo dobrą mobilność Servala. Kolejne próby weryfikujące charakterystyki jezdne Servala zaplanowano na 2020. Zrealizowane zostaną badania poziomu drgań i próby zmęczeniowe.

Serval, zwany także VBMRL, będzie stanowił uzupełnienie transportera Griffon. Jest od niego lżejszy i tańszy. Obydwa pojazdy zastąpią eksploatowane przez francuską armię transportery VAB i VBL. Serval, zbudowany w układzie 4x4 ma zależnie od wariantu masę od 15 do 17 t.

Opracowywane są cztery odmiany pojazdu: patrolowa, rozpoznawcza, łączności i walki elektronicznej. W odmianie patrolowej Serval może przewozić do 10 żołnierzy wyposażonych w system żołnierza przyszłości FELIN. Uzbrojenie wozu stanowić będzie zsmu. Pojazd zostanie także zintegrowany z systemem zarządzania polem walki SICS (Système d'information du combat SCORPION).

Armia francuska zamierza pozyskać 978 Servali do 2030 w ramach programu Scorpion i 1060 pojazdów w ramach programu VLTP (Véhicules légers tactiques polyvalents). Pojazdy dostarczy konsorcjum Nextera i Texelis. Pierwsze wozy w wariancie patrolowym mają zostać przekazane w 2022. Do 2025 planowane jest dostarczenie 489 Servali.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.