Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Propozycje NGSW dla US Army

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 18 października 2019

Podczas wystawy AUSA zaprezentowane zostały trzy konstrukcje rywalizujące w postępowaniu na nową broń strzelecką dla US Army. W programie NGSW-R (Next-Generation Squad Weapon – Rifle) i NGSW-AR (Next-Generation Squad Weapon – Automatic Rifle) rywalizują: Textron Systems, General Dynamics Ordnance and Tactical Systems (GD-OTS) i SIG Sauer.

General Dynamics opracował NGSW-R i NGSW-AR w układzie bezkolbowym / Zdjęcie: GD-OTS

W ramach postępowania na nową broń strzelecką US Army planuje zastąpić eksploatowane 5,56-mm M4/M4A1 i M249 SAW bronią kalibru 6,8 mm. W sierpniu bieżącego roku trzej oferenci zostali nagrodzeni kontraktami na dostarczenie prototypów. W ciągu 27 miesięcy mają dostarczyć  do testów po 53 karabinki automatyczne, 43 karabiny maszynowe i 850 tys. sztuk amunicji.

Wybór docelowej konstrukcji planowany jest w 2022. Zaś wyposażenie pierwszego pododdziału w NGSW ma mieć miejsce do 2023. US Army zamierza pozyskać nawet 250 000 sztuk nowej broni a także 150 mln nabojów kal. 6,8 mm.

Broń w pierwszej kolejności trafi do pododdziałów prowadzących działania bojowe. Wybór przez US Army kalibru 6,8 mm ma pozwolić na dwukrotne zwiększenie zasięgu skutecznego broni strzeleckiej do ok. 600 m.

Textron Systems oferuje broń w układzie klasycznym. Zasilana jest amunicją teleskopową, co pozwala na redukcję gabarytów i masy amunicji. General Dynamics zaprezentował broń w układzie bezkolbowym. Na potrzeby programu opracował amunicję kal. 6,8 mm z polimerową łuską, co przyczyniło się do redukcji masy amunicji.

SIG Sauer pokazał broń w klasycznym układzie konstrukcyjnym. Zaś amunicja do niej jest bardziej konwencjonalna, choć w celu zmniejszenia masy, łuski wykonano z lżejszego niż mosiądz metalu.


Drukuj Góra