Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Propozycje NGSW dla US Army

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 18 października 2019

Podczas wystawy AUSA zaprezentowane zostały trzy konstrukcje rywalizujące w postępowaniu na nową broń strzelecką dla US Army. W programie NGSW-R (Next-Generation Squad Weapon – Rifle) i NGSW-AR (Next-Generation Squad Weapon – Automatic Rifle) rywalizują: Textron Systems, General Dynamics Ordnance and Tactical Systems (GD-OTS) i SIG Sauer.

General Dynamics opracował NGSW-R i NGSW-AR w układzie bezkolbowym / Zdjęcie: GD-OTS

W ramach postępowania na nową broń strzelecką US Army planuje zastąpić eksploatowane 5,56-mm M4/M4A1 i M249 SAW bronią kalibru 6,8 mm. W sierpniu bieżącego roku trzej oferenci zostali nagrodzeni kontraktami na dostarczenie prototypów. W ciągu 27 miesięcy mają dostarczyć  do testów po 53 karabinki automatyczne, 43 karabiny maszynowe i 850 tys. sztuk amunicji.

Wybór docelowej konstrukcji planowany jest w 2022. Zaś wyposażenie pierwszego pododdziału w NGSW ma mieć miejsce do 2023. US Army zamierza pozyskać nawet 250 000 sztuk nowej broni a także 150 mln nabojów kal. 6,8 mm.

Broń w pierwszej kolejności trafi do pododdziałów prowadzących działania bojowe. Wybór przez US Army kalibru 6,8 mm ma pozwolić na dwukrotne zwiększenie zasięgu skutecznego broni strzeleckiej do ok. 600 m.

Textron Systems oferuje broń w układzie klasycznym. Zasilana jest amunicją teleskopową, co pozwala na redukcję gabarytów i masy amunicji. General Dynamics zaprezentował broń w układzie bezkolbowym. Na potrzeby programu opracował amunicję kal. 6,8 mm z polimerową łuską, co przyczyniło się do redukcji masy amunicji.

SIG Sauer pokazał broń w klasycznym układzie konstrukcyjnym. Zaś amunicja do niej jest bardziej konwencjonalna, choć w celu zmniejszenia masy, łuski wykonano z lżejszego niż mosiądz metalu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.