Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Albański udział w Sea Guardian

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 08 stycznia 2020

Po 3 latach i około 13 tys. h patrolowania Morza Egejskiego Forca Detare të Republikës së Shqipërisë (Marynarka Wojenna Albanii) zakończyła swój udział w misji NATO Sea Guardian. Ostatni kontyngent na pokładzie okrętu patrolowego Oriku wrócił do kraju 14 grudnia 2019.

W misji Sea Guardian udział wzięło 14 albańskich kontyngentów / Zdjęcie: MO Albanii

Misja Sea Guardian wspiera unijną operację Sophia zajmującą się zwalczaniem przemytu ludzi oraz walką z kryzysem migracyjnym na Morzu Śródziemnym. W Sea Guardian udział wzięło 14 albańskich kontyngentów, w skład których weszło 294 oficerów i marynarzy i 3 patrolowce typu Damen Stan 4207: Oriku (P132), Lissus (P133) i Butrinti (P134). Albańskie załogi wykonały 178 operacji, ratując życie około 3500 osobom, w tym 120 kobietom i 220 dzieciom (38 niemowlętom, Certyfikacja III zmiany PKW Sophia, 2019-02-19).

W ceremonii powitania marynarzy w porcie Durrës wzięła udział minister obrony narodowej Olta Xhaçka, szef sztabu generalnego sił zbrojnych, gen. bryg. Bardhyl Kollçaku, zastępca dowódcy marynarki wojennej, kapitan 1. stopnia (kmdr por.) Artur Meçollari oraz przedstawiciele sił zbrojnych i krewni.

Modernizacja marynarki wojennej rozpoczyna się dzisiaj. Na długiej drodze do przebudowy floty wykonano wiele pracy, zarówno pod względem logistyki i wyposażenia, jak i wiedzy specjalistycznej i zasobów ludzkich. Mam nadzieję i życzę, abyśmy zrobili więcej w przyszłości, zwłaszcza po naszej propozycji przekształcenia Pashaliman w strategiczną bazę NATO, co miałoby taki sam wpływ na rozwój sił zbrojnych i zwiększenie strategicznego znaczenia Albanii dla Sojuszu, jak baza Kuçova, w której prace rozpoczną się na początku 2020 – powiedziała minister Xhaçka (NATO zainwestuje w bazę w Kuçovej, 2019-02-06).

Na podstawie informacji Igora Bożinowskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.