Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Albański udział w Sea Guardian

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 08 stycznia 2020

Po 3 latach i około 13 tys. h patrolowania Morza Egejskiego Forca Detare të Republikës së Shqipërisë (Marynarka Wojenna Albanii) zakończyła swój udział w misji NATO Sea Guardian. Ostatni kontyngent na pokładzie okrętu patrolowego Oriku wrócił do kraju 14 grudnia 2019.

W misji Sea Guardian udział wzięło 14 albańskich kontyngentów / Zdjęcie: MO Albanii

Misja Sea Guardian wspiera unijną operację Sophia zajmującą się zwalczaniem przemytu ludzi oraz walką z kryzysem migracyjnym na Morzu Śródziemnym. W Sea Guardian udział wzięło 14 albańskich kontyngentów, w skład których weszło 294 oficerów i marynarzy i 3 patrolowce typu Damen Stan 4207: Oriku (P132), Lissus (P133) i Butrinti (P134). Albańskie załogi wykonały 178 operacji, ratując życie około 3500 osobom, w tym 120 kobietom i 220 dzieciom (38 niemowlętom, Certyfikacja III zmiany PKW Sophia, 2019-02-19).

W ceremonii powitania marynarzy w porcie Durrës wzięła udział minister obrony narodowej Olta Xhaçka, szef sztabu generalnego sił zbrojnych, gen. bryg. Bardhyl Kollçaku, zastępca dowódcy marynarki wojennej, kapitan 1. stopnia (kmdr por.) Artur Meçollari oraz przedstawiciele sił zbrojnych i krewni.

Modernizacja marynarki wojennej rozpoczyna się dzisiaj. Na długiej drodze do przebudowy floty wykonano wiele pracy, zarówno pod względem logistyki i wyposażenia, jak i wiedzy specjalistycznej i zasobów ludzkich. Mam nadzieję i życzę, abyśmy zrobili więcej w przyszłości, zwłaszcza po naszej propozycji przekształcenia Pashaliman w strategiczną bazę NATO, co miałoby taki sam wpływ na rozwój sił zbrojnych i zwiększenie strategicznego znaczenia Albanii dla Sojuszu, jak baza Kuçova, w której prace rozpoczną się na początku 2020 – powiedziała minister Xhaçka (NATO zainwestuje w bazę w Kuçovej, 2019-02-06).

Na podstawie informacji Igora Bożinowskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra