Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Falco Xplorer oblatany

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 20 stycznia 2020

Najnowszy i największy bezzałogowy statek latający rodziny Falco  – Xplorer, wystartował do pierwszego lotu 15 stycznia, z bazy Aeronautica Militare (wojsk lotniczych Włoch) Trapani-Birgi na Sycylii i latał nad Zatoką Trapani w zarezerwowanej przestrzeni powietrznej przez około 60 min, po czym powrócił bezpiecznie do miejsca startu.

Falco Xplorer podczas pierwszego lotu / Zdjęcie: MO Włoch

Lotem Xplorera kierował pilot doświadczalny Reparto Sperimentale di Volo kpt. Ettore P. Podczas lotu bsl był eskortowany przez śmigłowiec HH-139A z 15° Stormo.

Rozpiętość skrzydeł Xplorera to 18,5 m. Jego maksymalna masa startowa wynosi 1300 kg, a udźwig to 350 kg. Obliczeniowa długotrwałość lotu to ponad 24 h, a maksymalna wysokość lotu – ponad 7300 m (PAS 2019: Największy bsl rodziny Falco, 2019-06-18).

Falco Xplorer będzie certyfikowany zgodnie z NATO STANAG4671, co oznacza, że będzie mógł operować w krajach NATO. W podstawowej konfiguracji Block 10 bezzałogowiec będzie przeznaczony do zadań wywiadu, obserwacji i rozpoznania i zosrtanie wyposażony w radar obserwacyjny Gabbiano T-80, głowicę optoelektroniczną LEOSS, urządzenia wsparcia elektronicznego SAGE i automatyczny system identyfikacji jednostek morskich (AIS).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.