Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USS Toledo w Arktyce

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 10 marca 2020

Amerykański atomowy okręt podwodny USS Toledo (SSN-769) typu Los Angeles 4 marca przypłynął do Ice Camp Seadragon na Oceanie Arktycznym. Rozpoczęło się tam Ice Exercise (ICEX) 2020. US Navy organizuje takie ćwiczenie co 2 lata, by sprawdzić gotowość do operowania w Arktyce i współpracy w tym zakresie z innymi rodzajami sił zbrojnych. ICEX 2020 ma potrwać 3 tygodnie.

Atomowy okręt podwodny USS Toledo po przebiciu się przez pokrywę lodową na Morzu Beauforta / Zdjęcie: via DoD

W czasie Ice Exercise 2020 USS Toledo przebił się przez pokrywę lodową na Morzu Beauforta, na północ od Alaski. Wydarzenie było rejestrowane przez kamerę umieszczoną na powierzchni lodu. Film pokazujący przebijanie pokrywy na swej stronie umieścił Departament Obrony USA.

W ICEX 2020 biorą udział dwa amerykańskie okręty podwodne. Drugim jest USS Connecticut. Oba ćwiczą m.in. nawigację pod lodem.

Ice Camp Seadragon jest tymczasową bazą utworzoną przez US Navy na wielkiej krze. Znajduje się ona ok. 170 mil na północ od zatoki Prudhoe na Alasce. W bazie umieszczono tymczasowe centrum dowodzenia. Może w niej funkcjonować jednocześnie 45 osób.

Nazwa obozu pochodzi od USS Seadragon (SSN-584), pierwszego okrętu podwodnego, który przeszedł przez Przejście Północno-Zachodnie. Podczas tranzytu przeprowadził tam badanie hydrograficzne. Był pierwszym okrętem pływającym pod pokrywą lodową.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.