Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejne niepowodzenie SpaceX

Astronautyka, Wypadki, 28 marca 2020

24 marca 2020 SpaceX straciła kapsułę testową w trakcie przygotowań do próby systemu spadochronowego Crew Dragon Mark 3. Śmigłowiec miał wynieść na odpowiednią wysokość kapsułę na podwieszeniu, ale w trakcie dolotu do miejsca zrzutu kapsuła wpadła w wahania, które niebezpiecznie zaczęły wpływać na lot maszyny. By uratować śmigłowiec i życie osób na jego pokładzie pilot podjął decyzję o zrzucie kapsuły. Tymczasem układ sterujący otwarciem systemu spadochronowego nie był jeszcze aktywowany. W związku z tym kapsuła spadła na ziemię bez otwarcia spadochronów i uległa zniszczeniu. Na ziemi nikomu nic się nie stało.

Kapsuła Crew Dragon w trakcie wynoszenia na podwieszeniu śmigłowca transportowego w celu przeprowadzenia próby zrzutu systemu spadochronowego / Zdjęcie: NASA

SpaceX od kilku lat zmaga się z problemami związanymi z konstrukcją, układaniem i niepewnym otwarciem wieloczaszowego systemu spadochronowego do kapsuły Crew Dragon. Prawdopodobną przyczyną problemów jest wybór układu z czterema czaszami zamiast układu trzyczaszowego, wszechstronnie sprawdzonego w programie Apollo i wcześniejszych amerykańskich misjach załogowych. Układ wieloczaszowy w trakcie otwarcia systemu spadochronowego charakteryzuje się niesymetrią napełniania poszczególnych czasz ze względu na interferencje między nimi. W czaszach występują także duże asymetrie obciążenia poszczególnych linek nośnych spowodowane ustawieniem czaszy pod kątem do strug powietrza ze względu na obecność sąsiadujących czasz. Do weryfikacji założeń konstrukcyjnych oraz wprowadzanych zmian wykorzystuje się zrzuty ze śmigłowca, który wynosi kapsułę na odpowiednią wysokość nad poligonem doświadczalnym wyposażonym w urządzenia do pomiaru trajektorii lotu oraz kamery do filmowania poszczególnych faz próby w locie. W trakcie wynoszenia do kapsuły mocowany jest dodatkowy spadochronik oporowy, którego zadaniem jest stabilizowanie położenia kapsuły podwieszonej na linie pod kadłubem śmigłowca w trakcie lotu oraz w przypadku występowania podmuchów powietrza.

Kapsuła Crew Dragon opada na wieloczaszowym systemie spadochronowym po zrzucie ze śmigłowca transportowego / Zdjęcie: NASA

8 marca 2019 w ramach misji Demo-1 system spadochronowy kapsuły Crew Dragon został sprawdzony w trakcie pomyślnego powrotu po wykonaniu misji zaopatrzeniowej do International Space Station (ISS). W związku z tym nie jest jasny powód wykonania kolejnej próby ze zrzutem ze śmigłowca 24 marca.

18 marca 2020 NASA i SpaceX ogłosiły rozpoczęcie procesu akredytacji dla przedstawicieli mediów chcących wziąć udział w pierwszym od 2011 locie astronautów z wykorzystaniem amerykańskiego statku kosmicznego. W ramach misji SpaceX Demo-2 rakieta Falcon 9 ma wynieść na orbitę wokółziemską kapsułę Crew Dragon z dwoma astronautami NASA na pokładzie. W trakcie misji Bob Behnken i Doug Hurley mają przycumować do ISS.

Start jest planowany na drugą połowę maja 2020 z Lauch complex 39A w NASA Kennedy Space Center na Florydzie. Jednak po nieudanej próbie z 24 marca NASA jeszcze nie ogłosiła stanowiska odnośnie tego, czy wpłynie ona na harmonogram przygotowań lotu załogowego (SpaceX potwierdził zniszczenie Crew Dragon, 2019-05-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.