Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

CIMON-2 debiutuje na MSK

Astronautyka, 15 kwietnia 2020

CIMON-2, ulepszona wersja asystenta CIMON (Crew Interactive MObile companioN), przeznaczonego dla astronautów, opracowana i zbudowana przez inżynierów Airbusa dla Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt (DLR, Niemieckiej Agencji Lotniczo-Kosmicznej), pokazała swój potencjał podczas wstępnych prób na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Swobodnie unoszący się demonstrator technologii z wbudowaną sztuczną inteligencją (AI) był testowany przez astronautę ESA Lucę Parmitano.

Astronauta Luca Parmitano testuje CIMON-2 na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej / Zdjęcie: ESA

CIMON-2 wyruszył na MKS 5 grudnia 2019 z Kennedy Space Center w Cape Canaveral na Florydzie, jako element ładunku misji zaopatrzeniowej CRS-19. Planuje się, że pozostanie na ISS do trzech lat. W niecałe dwa miesiące po pierwszym udanym użyciu CIMON-2, zespół projektowy otrzymał właśnie analizę jego przydatności.

Luca Parmitano wykonał szereg testów CIMON-2, np. autonomicznych możliwości lotu, nawigacji sterowanej głosem oraz zdolności do rozumienia i wykonywania różnych zadań. Po raz pierwszy asystentowi astronauty udało także polecieć do określonego punktu w module MKS Columbus. Dzięki możliwościom nawigacji CIMON-2 był w stanie wykonywać polecenia wydawane przez L. Parimtano głosem, udając się do wskazanego miejsca, niezależnie od tego, skąd miał zacząć przemieszczanie się. Np. podczas uruchamiania nowego sprzętu i oprogramowania astronauta poprosił CIMON-2 o przelot do laboratorium eksperymentów biologicznych (Biolab) w module Columbus.

Zadanie asystenta polegało także na robieniu zdjęć i nagrywaniu filmów w europejskim module MKS na żądanie, a następnie pokazywaniu ich astronaucie. Dzięki takiej funkcjonalności CIMON-2 będzie pomocny w przyszłych eksperymentach naukowych na MKS.

W obecnej wersji demonstratora konstruktorzy zainstalowali bardziej czułe niż poprzednio mikrofony. Udoskonalili także jego poczucie kierunku, znacząco poprawili zdolności AI oraz stabilność zainstalowanych aplikacji. Stopień autonomii asystenta zasilanego bateryjnie wzrósł o około 30%. Astronauci mogą także aktywować funkcję CIMON-2, która pozwala asystentowi analizować emocje zawarte w mowie oraz okazywać empatię podczas interakcji z ludźmi.

Cały projekt badawczy ma na celu także zbadanie, czy inteligentni asystenci tacy jak CIMON mogą pomóc zmniejszyć stres spowodowany pobytem w kosmosie. Jako partner i asystent CIMON mógłby wspierać obciążonych zadaniami astronautów w prowadzeniu eksperymentów oraz pracach konserwacyjnych i naprawczych, zmniejszając w ten sposób ich narażenie na stres. W ten sposób demonstrator technologii CIMON kładzie podwaliny pod systemy pomocy społecznej, które mogłyby zmniejszyć stres wynikający z izolacji lub dynamiki grupy podczas długich misji kosmicznych. Podobne systemy mogłyby również pomagać w minimalizowaniu analogicznych problemów, występujących na Ziemi.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.