Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

T-14 Armata w Syrii?

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 20 kwietnia 2020

Minister przemysłu i handlu FR, Dienis Manturow poinformował w wywiadzie dla stacji Rossija 1, że czołgi nowej generacji T-14 Armata były testowane w Syrii. Testy w warunkach bojowych miały pomóc w dopracowaniu jego ostatecznej wersji seryjnej. Minister stwierdził, że dostawy seryjnych czołgów T-14 są planowane na 2021.

Czołg T-14 Armata w czasie testów na poligonie Alabino pod Moskwą / Zdjęcie: MO FR

Czołg podstawowy T-14 Armata ujawniono po raz pierwszy w 2015. Wówczas jego producent, Uralwagonzawod informował, że do 2020 dostarczy rosyjskim siłom zbrojnym 2,3 tys. wozów tego typu. Później wysokość planowanych dostaw wielokrotnie zmniejszano. Według obecnie dostępnych źródeł, Uralwagonzawod miał dostarczyć do końca 2019 partię 16 przedseryjnych T-14 przeznaczonych do przeprowadzenia dodatkowych testów przed rozpoczęciem produkcji seryjnej.

MO FR nie potwierdziło dotąd słów Manturowa dotyczących testów T-14 w Syrii. Za granicą są one komentowane jako sygnał gotowości tego czołgu do produkcji seryjnej. Jednocześnie wielu komentatorów ocenia je jako rosyjską propagandę skierowaną do państw NATO. Te nie dysponują bowiem żadnym czołgiem nowej generacji, a ich ewentualną produkcję planują za wiele lat (Armata bez Czajki, 2020-02-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.