Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kontrakt na budowę trzeciego ESM

Astronautyka, 26 maja 2020

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała z Airbusem umowę dotyczącą budowy trzeciego Europejskiego Modułu Obsługowego (ESM) dla amerykańskiego statku kosmicznego Orion. Wartość kontraktu sięga 250 mln euro.

ESM ma masę całkowitą nieco ponad 13 t. Oprócz pełnienia funkcji głównego układu napędowego statku kosmicznego Orion, ESM będzie służył do manewrowania na orbicie i sterowania jego pozycją. Zapewni ponadto załodze wodę i tlen oraz pozwoli regulować temperaturę we wnętrzu Oriona, gdy połączy się z modułem załogi / Zdjęcie: Airbus

Zamawiając dodatkowy moduł obsługowy, ESA zapewni niezbędną ciągłość programowi NASA pod nazwą Artemis. Trzeci europejski moduł (misja Artemis III) posłuży do dostarczenia astronautów na powierzchnię naturalnego satelity Ziemi w 2024. Ludzie wylądują wtedy na Księżycu po raz pierwszy od czasu Apollo 17, czyli po ponad 50-letniej przerwie.

Pierwszy, jeszcze bezzałogowy lot testowy Oriona z europejskim modułem obsługowym (Artemis I) zaplanowano na 2021. W następnej misji, Artemis II, pierwsi astronauci okrążą Księżyc i wrócą na Ziemię. ESM zapewni załodze zasilanie, powietrze i wodę, a także napęd i kontrolę temperatury nowego statku kosmicznego NASA.

Na każdy ESM składa się ponad 20 tys. części i komponentów, od sprzętu elektrycznego i silników, przez panele słoneczne i zbiorniki paliwa, po urządzenia podtrzymujące życie, a także około 12 km przewodów elektrycznych. Pierwszy ESM został dostarczony NASA w listopadzie 2018 i został połączony z modułem załogi. W pełni zintegrowany statek kosmiczny zakończył już testy w komorze próżniowej w obiekcie NASA w Ohio i wrócił do Kennedy Space Center na Florydzie. Drugi ESM jest obecnie integrowany i testowany w zakładach Airbusa w Bremie. Ma być przekazany NASA w pierwszej połowie 2021.

ESM ma cylindryczny kształt oraz średnicę i wysokość ok. 4 m. Dysponuje czteroma bateriami paneli słonecznych (po rozwinięciu mają one łączną długość 19 m), które wytwarzają ilość energii wystarczającą dla dwóch gospodarstw domowych. 8,6 t paliwa w ESM zasila jeden silnik główny i 32 mniejsze silniki odrzutowe (Testy Oriona zakończone, 2020-03-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.