Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Strzelania M-77 Oganj

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 24 czerwca 2020

W ubiegłym tygodniu przeprowadzone zostały strzelania testowe serbskiego zmodernizowanego wieloprowadnicowego systemu 128-mm artylerii rakietowej M-77 Oganj. Obserwował je minister obrony Serbii, Aleksandar Vulin.

Strzelania M-77 Oganj przeprowadzono na poligonie Nikinci / Zdjęcie: MO Serbii

Jak powiedział Vulin: Nasze zdolności znacznie się zwiększyły dzięki ucyfrowionej wyrzutni Oganj, która jest pierwszą modernizacją systemu od 1977. Dodatkowo dzięki nowemu systemowi nawigacji inercyjnej, cyfrowemu wyposażeniu i ulepszeniom urządzeń łączności system ten otrzymał to co najważniejsze na współczesnym polu walki – znacznie większą szybkość działania. Według słów ministra zmodernizowana wyrzutnia może otworzyć ogień już po 3 minutach od zajęcia pozycji. Oryginalna M-77 Oganj potrzebowała na to aż 26 minut.

Po testach do sił zbrojnych Serbii trafi półtorej baterii zmodernizowanych systemów artyleryjskich tzw. partii zerowej. Przeprowadzona zostanie także modernizacja kolejnych wyrzutni. Docelowo unowocześnione zostaną wszystkie eksploatowane M-77 znajdujące się na stanie sił zbrojnych. Trwają również prace nad nową generacją amunicji rakietowej, w tym nad pociskami M-18. Nowa amunicja ma zwiększyć zasięg ognia serbskiej artylerii rakietowej kal. 128 mm z 40 km do 50 km.

W czasie testów zaprezentowano również nowy, modułowy system Oganj przystosowany do zamontowania wyrzutni  pocisków rakietowych różnego kalibru. Inną ciekawostką były prezentowane pociski manewrujące ALAS o zasięgu co najmniej 25 km. Jak zapowiedział minister obrony Serbii, już wkrótce ALAS trafi do uzbrojenia sił zbrojnych (Próby ogniowe LSRWM Morawa, 2015-02-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra