Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prometheus 1 poleci w kosmos

Astronautyka, 02 lipca 2020

Airbus opracował nowej generacji programowalną radiostację o zmiennych funkcjonalnościach, Prometheus 1, która zostanie wyniesiona 3 lipca z Nowej Zelandii na orbitę na pokładzie satelity cubesat Faraday-1. Misja Faraday-1 jest częścią orbitalnego programu demonstracyjnego spółki In Space Missions.

Prometheus 1 to programowalna radiostacja podłączona do anteny UHF 400 MHz / Zdjęcie: Airbus

Prometheus 1 to programowalna radiostacja podłączona do anteny UHF 400 MHz, które można przeprogramować już w trakcie lotu na orbicie. Będzie mogła badać wykorzystanie elektromagnetycznego widma radiowego na całym świecie, wykrywać sygnały radarowego namierzania z ziemi satelity Faraday-1 oraz identyfikować i lokalizować nadajniki poszukiwawczo-ratownicze (beacony). W dziedzinie badań kosmicznych Airbus współpracuje z brytyjskim Naukowym Laboratorium Technologii Obronnych (DSTL) na rzecz wsparcia ściślejszego partnerstwa rządu z małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

Oddział Airbus Defence and Space w Wielkiej Brytanii stworzył samofinansujący się program Prometheus, by umożliwić szybką budowę innowacyjnych instrumentów/urządzeń, oferujących klientom nowe możliwości. Inżynierowie Airbusa zaangażowani w program Prometheus potrzebowali niecałych 3 miesięcy, by opracować urządzenie, które trafiło na pokład Faradaya-1.

Richard Franklin, dyrektor zarządzający oddziałem Airbus Defence and Space UK, powiedział: Współpracując z małymi i średnimi przedsiębiorstwami jesteśmy w stanie zaprząc ich wyjątkowe możliwości i sprawność do opracowania nowych technologii i usług, poszukiwanych przez klientów. Kiedy Prometheus 1 zadebiutuje na orbicie, wykorzystamy zdobyte doświadczenie, aby ograniczyć ryzyka związane z oferowaniem i świadczeniem nowych usług. Uważam, że potrzebom obronnym rządu brytyjskiego najlepiej można sprostać dzięki partnerskiej współpracy, której model Airbus wypracował przy okazji projektu Skynet 5, tworząc wspólnie z MŚP nowe technologie i rozwiązania serwisowe, które zostały sprawdzone jeszcze przed udostępnieniem ich klientom.

Prometheus 1 zweryfikuje możliwość pasywnego wykrywania częstotliwości radiowych z orbity, co otworzy drogę do wdrożenia nowej technologii w przyszłych misjach, w których należy się liczyć ze śledzeniem własnych obiektów kosmicznych przez nieprzyjaciela.

Zespół ds. przestrzeni kosmicznej Airbusa pracuje już nad przygotowaniem kolejnej misji, w której miniaturowy sztuczny satelita (cubesat) pomieści czujniki radiowe i optyczne, a przy tym będzie zdolny do nawiązania łączności z pierwszym satelitą. Prometheus 2 ma polecieć na orbitę w drugiej połowie 2021. Airbus współpracuje ze spółką In Space Missions nad zapewnieniem DSTL dostępu do usługi Space as service, pozwalającej prowadzić eksperymenty naukowe w oparciu o zasoby znajdujące się już na orbicie okołoziemskiej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.