Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rafale wyruszyły do Indii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 27 lipca 2020

Dzisiaj, 27 lipca, rano z lotniska w Bordeaux, w pobliżu którego, w Merignac, znajdują się zakłady koncernu Dassault Aviation, wystartowała pierwsza partia 5 wielozadaniowych samolotów bojowych Rafale przeznaczonych dla Bharatiya Vayu Sena (BVS, wojsk lotniczych Indii), noszącycg n-ry takt. RB 001 do RB 005. Przed startem z ich pilotami spotkali się ambasador Indii we Francji JE Jawed Ashraf i prezes Dassault Aviation Eric Trappier.

Jeden z pierwszych Rafale dla BVS startuje z lotniska w Bordeaux do lotu do kraju / Zdjęcie: Dassault Aviation

Podczas przelotu, długości ok. 7000 km, indyjskie Rafale mają pobierać paliwo z tankowców i wykonać międzylądowanie w bazie lotniczej BA104 Al Dhafra, leżącej na terytorium Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, skąd operują samoloty tego typu należące do Armee de l’Air (wojsk lotniczych Francji), biorące udział w operacji Chammal, której celem jest zwalczanie terroryzmu na terenie Iraku i Syrii,

Indyjskie samoloty mają wylądować w macierzystej bazie Ambala we środę, 29 lipca, po południu. Ich oficjalne przyjęcie do składu 17. eskadry Złote Strzały zostało zaplanowane w połowie sierpnia. Druga eskadra Rafale ma stacjonować w bazie Hasimara w Bengalu Zachodnim, aby przeciwdziałać ewentualnemu zagrożeniu ze strony ChRL.

Rząd w New Delhi zakupił 36 Rafale dla BVS, wraz z uzbrojeniem, obejmującym m. in. kierowane pociski rakietowe powietrze-powietrze dalekiego zasięgu (BVRAAM) Meteor i pociski manewrujące SCALP (Système de Croisière Autonome à Longue Portée). Dostawy samolotów mają zakończyć się we wrześniu 2021 (Opóźniona dostawa Rafale do Indii?, 2020-03-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra