Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

MON o priorytetach

Strategia i polityka, 30 lipca 2020

Przed kilkoma dniami pojawiła się odpowiedź na interpelację grupy posłów dotyczącą priorytetów polityki Ministerstwa Obrony Narodowej w latach 2020-2021. Odpowiedzi udzielił z upoważnienia szefa resortu obrony sekretarz stanu w MON, Wojciech Skurkiewicz.

/ Zdjęcie: MON

Interpelacja nr 8123 złożona przez posła Konrada Berkowicza i grupę innych parlamentarzystów dotyczyła priorytetów polityki resortu obrony w latach 2020-2021 w kontekście trwającej pandemii SARS-CoV-2. W odpowiedzi MON wymieniło następujące główne priorytety:

1. Wzmocnienie potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Modernizacja SZ RP.

3. Wzrost liczebności SZ RP.

4. Budowa zdolności operacyjnych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

5. Wzmocnienie jednostek wojskowych dyslokowanych na wschodzie kraju.

6. Zakończenie procesu formowania jednostek WOT i ich zintegrowanie z jednostkami wojsk operacyjnych.

7. Wzmocnienie bezpieczeństwa i pozycji RP na arenie międzynarodowej.

8. Kształtowanie kapitału społecznego na rzecz bezpieczeństwa poprzez pielęgnowanie postaw patriotycznych oraz rozwój świadomości narodowej i obywatelskiej.

W kontekście trwającej pandemii, według MON znaczenia nabrało zabezpieczenie medyczne SZ RP i wojsk sojuszniczych, a także udzielanie przez żołnierzy i pracowników resortu wsparcia działaniom administracji państwowej, służb i samorządów.

Wymienione priorytety w większości odpowiadają realnym potrzebom w zakresie bezpieczeństwa państwa z wyjątkiem wzrostu liczebności SZ RP. Wzrost ten wiąże się z jeszcze większym spowolnieniem procesu modernizacji armii. Wzrost liczebności oznacza konieczność większych nakładów finansowych m.in. na uzbrojenie, wyposażenie i zabezpieczenie szkolenia. Natomiast budżet MON wciąż jest zbyt niski nawet przy obecnej liczebności SZ RP, by zapewnić efektywną modernizację techniczną, czy też szkolenie. O problemach systemu szkolenia w MON w maju br. informowała Najwyższa Izba Kontroli.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.