Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Raport o przemyśle kosmicznym w USA

Astronautyka, Strategia i polityka, 02 sierpnia 2020

28 lipca 2020 ukazał się raport o stanie przemysłu kosmicznego w Stanach Zjednoczonych Ameryki – State of the Space Industrial Base 2020. Jest to zwieńczenie konferencji Space Industrial Base Workshop, która odbyła się w dniach 5-7 maja br. w New Space New Mexico. Głównymi organizatorami konferencji były United States Space Force (USSF), Defense Innovation Unit (DIU) i United States Air Force Research Laboratory (AFRL) i wzięło w niej udział 120 przedstawicieli przemysłu, środowiska naukowego i wojska.

Debatowano nad następującymi tematami:

- prowadzenie polityki z uwzględnieniem przestrzeni kosmicznej oraz zapewnienie odpowiedniego finansowania działań tak, aby zabezpieczyć i utrzymać przywództwo USA w kosmosie;

- usługi wykorzystujące przestrzeń kosmiczną, a w szczególności zapewnienie ogólnoświatowej łączności i łączy internetowych, geolokacji (GPS), nawigacji i precyzyjnego podawania czasu oraz pełne spektrum obserwacji powierzchni Ziemi, badanie atmosfery i monitoring najbliższego otoczenia naszej planety w zakresie działań komercyjnych oraz rządowych cywilnych i wojskowych; 

- transport i logistyka w przestrzeni kosmicznej obejmującej Księżyc i dalej;

- obecność ludzi w kosmosie w celu prowadzenia eksploracji, wytwarzania, pozyskiwania surowców i turystyki kosmicznej;

- zespoły napędowe dla pojazdów kosmicznych i systemów wynoszenia na orbitę wokółziemską.

Jest to kolejny przegląd zdolności przemysłowych i badawczych USA, który ma na celu wypracowanie właściwej polityki tego państwa względem sektora kosmicznego. Wcześniej podobny przegląd wykonał think tank RAND w celu określenia aktualnych zdolności Stanów Zjednoczonych Ameryki w zakresie badań i rozwoju oraz bazy wytwórczej sektora pojazdów i broni hiperdźwiękowych. Federacja Rosyjska a później Chińska Republika Ludowa ogłosiły wprowadzanie do uzbrojenia nowo opracowanych broni wykorzystujących pojazdy rozwijające prędkości hiperdźwiękowe (Ma5 i większe) do przenoszenia głowic bojowych termojądrowych i konwencjonalnych (więcej na ten temat piszemy w kolejnych tegorocznych numerach RAPORT-wto). USA do tej pory nie są w stanie adekwatnie odpowiedzieć na nowe zagrożenia ze strony pojazdów hiperdźwiękowych oraz dopiero testują nowe typy podobnego uzbrojenia.


Drukuj Góra