Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Duża nowelizacja została przyjęta

Strategia i polityka, 17 lipca 2009

Wczoraj Sejm RP przyjął poprawki do Ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej z 1967. Ta tzw. duża nowelizacja uwzględnia wszystkie zmiany, przystosowujące system obronny państwa do zawodowej służby wojskowej.

Wśród wszystkich zmian - dotyczących również innych ustaw - należy wskazać na kilka podstawowych.

Po pierwsze, choć pozostawiono zasadę powszechności obowiązku obrony, w praktyce sprowadza się ona do stawiennictwa na kwalifikację wojskową. Jedynie w czasie zagrożenia lub wojny, młodzież, przystępująca do poboru lub znajdująca się w kilkunastomiesięcznym okresie po kwalifikacji, może zostać powołana do służby wojskowej. W sytuacji kryzysowej możliwy jest także zaciąg do armii osób, które zostały już automatycznie przeniesione do rezerwy. Właściwe organy wojskowe mogą w takiej sytuacji kierować poszczególne osoby do odbycia służby wojskowej lub służby w obronie cywilnej.

Decyzję o przymusowym skierowaniu do służby podejmuje prezydent, na wniosek rządu.

Uznano również, że obowiązek obrony zostanie zrealizowany w sytuacji, gdy osoba zostanie przyjęta do pracy w formacjach uzbrojonych (policja, służby podległe MSW, w tym straż pożarna itp.).

Dodatkowe przepisy umożliwiają odbycie służby wojskowej, na zasadach powszechnych, przez kobiety. Dzięki temu ochotniczki do zawodowej służby wojskowej będą mogły przystąpić do kwalifikacji, niezbędnej do rozpoczęcia procedury przyjęcia do pracy.

Znowelizowana ustawa tworzy Narodowe Siły Rezerwowe i ustala zasady pełnienia ochotniczej służby w rezerwie na przydziałach kryzysowych. Zmienia również zakres czynności terenowych organów administracji wojskowej.

Zmiany systemu wojskowego zmusiły do zniesienia nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, włączając ją prawnie w zwykłą, kontraktową zawodową służbę wojskową.

Poważne zmiany dotyczą systemu szkolnictwa. Usankcjonowano prawnie fakt, że ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zniknęło przysposobienie wojskowe, zastąpione przedmiotem edukacja dla bezpieczeństwa, w wymiarze jednej godziny tygodniowo. W odróżnieniu od starego przedmiotu, nowy straci cechy przedwstępnego szkolenia wojskowego, a skoncentruje się na szeroko pojętym bezpieczeństwie i obronie cywilnej. Zniknie również możliwość przeszkolenia wojskowego studentów, odbywanych w czasie trwania studiów. Znosi się jednocześnie obowiązek odbywania, w tym w trybie ochotniczym, zajęć wojskowych przez studentów i studentki uczelni morskich oraz likwidacji studium wojskowego, prowadzącego te zajęcia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.