Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koreańsko-rosyjskie rozmowy

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 22 lipca 2009

W Moskwie odbywają się negocjacje, w sprawie warunków serwisowania rosyjskiego sprzętu wojskowego, dostarczonego Korei Południowej, w ramach spłaty długu zagranicznego.

Jeden z południowokoreańskich T-80. 33 wozy wersji U dostarczono w latach 1996-97, 2 wozy wersji UK - w 2005. Obecnie prowadzone rozmowy, mają zapewnić skuteczne serwisowanie także tych czołgów

Na czele delegacji stoją ministrowie obrony: Anatolij Sierdjukow i Lee Sang-Hee. Obie strony wyraziły chęć zacieśnienia stosunków wojskowych oraz dalszego przeciwstawiania się planom nuklearnym Korei Północnej.

Najważniejszym celem negocjacji jest przygotowanie umowy o serwisowaniu sprzętu wojskowego, który od 1996 dostarczany był do Republiki Korei, w zamian za spłatę długu, wynoszącego wówczas 1,47 mld USD. W związku z tym, że Kreml nie był wtedy w stanie spłacać długu, zgodzono się na dostawy sprzętu wojskowego o wartości połowy zobowiązań, druga część miała pochodzić z dostaw surowców.

Ostatecznie do Korei trafił sprzęt o niższej wartości. Rosjanie przekazali 35 czołgów T-80U/UK (planowano 80 egz.), 70 BWP-3, 200 zestawów ppk 9K115 Metys-M, 156 naramiennych wyrzutni przeciwlotniczych rodziny Igła, 23 samoloty szkolenia wstępnego Ił-103 oraz 7 śmigłowców Ka-32 w wersji SAR. Dodatkowo 36 śmigłowców tego typu, w wersji cywilnej, trafiło do straży granicznej. Próby sprzedaży samolotów bojowych (Su-35) i systemów przeciwlotniczych (S-300) nie powiodły się.

Transakcje napotykały na istotny wojska i własnego przemysłu zbrojeniowego, dla którego propozycje rosyjskie stanowiły często bezpośrednią konkurencję.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.