Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

JEDI jednak dla Microsoft

Przemysł zbrojeniowy, 07 września 2020

4 września 2020 amerykański Departament Obrony (DoD) wydał oświadczenie w sprawie procedury przetargowej na usługi w ramach Joint Enterprise Defense Infrastructure (JEDI).

/ Grafika: GCN

JEDI ma zapewnić siłom zbrojnym USA dostęp do usług w chmurze, w tym miejsce do przechowywania danych, moce obliczeniowe, wykorzystanie metod sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w analizach danych oraz przetwarzanie krytycznych dla wykonania misji danych w stanie presji czasowej. Wartość świadczonych usług wynosi 10 mld USD w okresie 10 lat.

Do przetargu stanęły: Amazon, IBM, Microsoft i Oracle, z których w październiku 2019 Pentagon wybrał Microsoft (Pentagon wybrał Microsoft, 2019-10-27). Jednak Amazon i Oracle nie zgodziły się z rozstrzygnięciem i zażądały wstrzymania realizacji umowy i przeprowadzenia audytu procedury przetargowej. Co więcej Amazon zarzucił DoD stronniczość w wyborze najkorzystniejszej oferty powołując się na osobistą niechęć prezydenta Donalda Trumpa wobec Jeffa Bezosa, głównego udziałowcy Amazona. Na wniosek Amazona w lutym 2020 sąd nakazał wstrzymanie realizacji zamówienia, a Pentagon rozpoczął audyt procedury przetargowej.

W piątkowym oświadczeniu DoD nie stwierdził żadnych uchybień w przeprowadzonej przez siebie procedurze przetargowej. Nie było także żadnych nacisków ze strony prezydenta Trumpa w sprawie wyboru Microsoft. Pentagon ze swej strony ma wystąpić do sądu o wycofanie blokady realizacji zamówienia. Jednak Amazon nadal zarzuca DoD nieprawidłowości w tej sprawie. 2 września 2020 także Oracle przegrał swoją sprawę w sądzie apelacyjnym drugiej instancji.

Kontrakt na usługi JEDI pozwala na dodatkowe przychody w wysokości jednego miliarda dolarów rocznie, a z drugiej strony pozwala na monopilizację usług tego typu świadczonych na rzecz sił zbrojnych USA. Może on pozwolić na rozszerzenie usług na inne amerykańskie agendy rządowe. Usługodawca może także być preferowanym dostawcą usług JEDI w innych krajach NATO, w tym przede wszystkim w anglojęzycznych krajach porozumienia wywiadowczego Five Eyes (USA, Australia, Kanada, Nowa Zelandia i Wielka Brytania).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.