Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

25. cykl słoneczny rozpoczęty

Astronautyka, 17 września 2020

15 września 2020 naukowcy z NASA i National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) przedstawili prognozy związane z 25. cyklem słonecznym, który rozpoczął się w grudniu 2019.

Po lewej widok Słońca w trakcie jego maksimum aktywności w kwietniu 2014, a po prawej w czasie minimum aktywności w grudniu 2019 / Grafika: NASA/SDO

Cykle słoneczne trwają średnio 11 lat i charakteryzują się zmiennością aktywności naszej gwiazdy dziennej. Przyjęto, że cykl zaczyna się i kończy minimum aktywności. Numeracja cyklu jest związana z okresem podjęcia szczegółowych badań przez świat nauki nad zmiennością zachowania się Słońca.

Na to nakładają się cykle o większej długości, jeszcze mało zbadane ze względu na brak danych źródłowych. Zmienność aktywności w dłuższym okresie ma decydujący wpływ na warunki klimatyczne na Ziemi, czego jaskrawymi przykładami jest tzw. maksimum średniowieczne i mała epoka lodowcowa w XVII wieku. Pierwszy z tych okresów charakteryzował się szybkim wzrostem liczebności populacji poszczególnych krajów w Europie, a drugi był przyczyną wielu wyniszczających wojen o zasoby w czasie ochłodzenia klimatu (np. Wojna Trzydziestoletnia i Potop Szwedzki, które przyniosły ogromne zniszczenia w Europie Środkowej i Wschodniej).

Jednak aktualnie naukowcy oceniają, że nowy cykl nie będzie się zbytnio różnił od poprzedniego i najbardziej obawiają się negatywnego wpływu wyrzutów koronalnych materii w przestrzeń kosmiczną, które ze względu na wchodzące w ich skład naładowane cząstki, mogą powodować zakłócenia w łączności, przesyle energii elektrycznej, a nawet w działaniu wszelkich urządzeń elektronicznych i elektrycznych (np. zaciemnienie kanadyjskiego Quebecu w marcu 1989).

Aktualnie, poza istnieniem potencjalnych dużych zagrożeń dla działania satelitów wokółziemskich, szczególną troską objęty jest księżycowy program Artemida (Afera w NASA, 2020-08-19). Maksimum aktywności Słońca we właśnie rozpoczętym cyklu jest przewidywane na lipiec 2025. Do końca 2024 NASA planuje wysłanie pierwszej kobiety na Księżyc, a później mają się odbyć kolejne misje. W związku z tym misje te odbędą się w trakcie wzmożonej aktywności Słońca i tym samym ewentualne wybuchy na Słońcu mogą nawet zagrozić życiu astronautów na Księżycu, który nie ma atmosfery i pola magnetycznego, które mogą osłabić skutki promieniowania i uderzeń cząstek naładowanych wiatru słonecznego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.