Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Japonia w aliansie Five Eyes

Strategia i polityka, Służby państwowe, 19 września 2020

16 września 2020 brytyjski premier Boris Johnson, tuż po podpisaniu umowy handlowej z Japonią, wyraził zadowolenie z możliwości przyjęcia Kraju Kwitnącej Wiśni do aliansu wywiadowczego Five Eyes. Dotąd w skład aliansu wchodziły tylko kraje anglojęzyczne: Australia, Kanada, Nowa Zelandia, USA i Zjednoczone Królestwo (UK). Jest ich pięć, stąd nazwa Five Eyes. Alians ściśle współpracuje w zakresie wymiany danych wywiadowczych, a poszczególne kraje prowadzą wspólną politykę wobec innych państw, jednak z decydującą rolą USA.

Państwa chodzące obecnie w skład aliansu wywiadowczego Five Eyes / Grafika: domena publiczna

Five Eyes to grupa państw, które są bezpośrednio zagrożone rosnącymi wpływami ChRL, szczególnie w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Udział Japonii w aliansie może być postrzegany jako uzupełnienie i przeciwwaga dla tych wpływów. Japonia jest drugą gospodarką w Azji, właśnie po ChRL, i może wesprzeć Australię i Nową Zelandię w regionie Azji Wschodniej.

Antagonizm chińsko-japoński ma wielosetletnią historię, poczynając od nieudanej inwazji na Japonię w XIII wieku, a kończąc na olbrzymich zbrodniach wojennych Japonii w Chinach w latach 1930. i w trakcie II wojny światowej. Te zbrodnie nie zostały zapomniane przez Chińczyków (niezależnie od zapatrywań politycznych), a powstałe krzywdy nie zostały zaspokojone. Dlatego przyjęcie Japonii do Five Eyes może być postrzegane przez ChRL jako dalsza eskalacja konfliktu chińsko-amerykańskiego zainicjowanego przez prezydenta Donalda Trumpa.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.