Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Asseco dostarczy bsl dla WP

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 24 września 2020

Spółka Asseco Poland podpisała umowę z Inspektoratem Uzbrojenia MON na dostarczenie bezzałogowych statków latających klasy mikro dla Sił Zbrojnych RP. Bezzałogowce będą używane do prowadzenia dzienno-nocnej obserwacji podczas operacji wojskowych. Autorski sprzęt, jak i oprogramowanie będą produkowane w Polsce.

Wojsko Polskie pozyska 24 bsl klasy mikro Mayfly / Zdjęcie: Asseco Poland

W ramach podpisanej umowy Asseco dostarczy 24 bezzałogowce przeznaczone do prowadzenia dzienno-nocnych działań rozpoznawczych w różnorodnym środowisku w zakresie rozpoznania obrazowego (IMINT) poprzez wykorzystanie sensorów elektrooptycznych i podczerwieni. Dostarczany do Ministerstwa Obrony Narodowej system posiada między innymi możliwość fuzji danych rozpoznawczych pozyskanych z obu sensorów. Wartość umowy wynosi 4,6 mln złotych brutto, a dostawy zostaną zrealizowane w 2021.

Asseco jest sprawdzonym partnerem dla sektora obronności. To już kolejny raz, kiedy dostarczymy wyspecjalizowany sprzęt do prowadzenia różnego typu działań wojskowych. Stworzony przez nas system bezzałogowy jest projektem młodych, polskich inżynierów i będzie w całości produkowany na terenie Polski, z czego jestem szczególnie dumny. To bardzo wszechstronne rozwiązanie, które może być wykorzystywane zarówno przez służby mundurowe: wojsko, policję, straż pożarną, jak i w zastosowaniach cywilnych np. w rolnictwie – powiedział Zdzisław Wiater, dyrektor pionu organizacji międzynarodowych i rozwiązań dla sektora bezpieczeństwa, Asseco Poland.

Każdy z 6 dostarczanych przez Asseco zestawów będzie złożony z 4 bezzałogowych statków latających, stacji kierowania i kontroli wraz z zespołem nadawczo-odbiorczym. Sprzęt ma zwiększyć świadomość sytuacyjną pola walki przy minimalnym zaangażowaniu personelu naziemnego – obsługiwany będzie przez jednego żołnierza.

Bsl klasy mikro będą systemami pionowego startu i lądowania i będą zdolne do operowania na pułapach przekraczających 2000 m n.p.m., a ich systemy zasilania umożliwią operowanie, przy zachowaniu bezpośredniej łączności ze stacją kierowania i kontroli, w promieniu przekraczającym 1200 m.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.