Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

WITI dla żołnierza

Przemysł zbrojeniowy, 28 września 2020

Do 2021 testy i badania przechodzić ma pokazany po raz pierwszy publicznie nowatorski produkt wrocławskiego Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej (WITI) oraz spółki ML System z Zaczernia (koło portu lotniczego Rzeszów- Jasionka) – polowa fotowoltaiczna ładowarka sprzętu elektronicznego żołnierza – Novel.

Z kompaktową fotowoltaiczną ładowarką urządzeń elektronicznych żołnierza można się było zapoznać bliżej na stoisku wrocławskiego WITI podczas MSPO 2020 w Kielcach / Zdjęcie: Wojciech Łuczak

Z prototypem niewielkiego, przenośnego urządzenia w barwach maskujących można się było po raz pierwszy zapoznać podczas MSPO 2020 w Kielcach. Pomysł bazuje na doświadczeniach naszych żołnierzy z Iraku i Afganistanu, gdzie do zasilania wszystkich urządzeń elektronicznych żołnierzy Amerykanie musieli uruchomić codzienny specjalny most powietrzny gwarantujący dostawę milionów wymiennych baterii. Jak się dowiedzieliśmy – ładowarka fotowoltaiczna Novel ma zapewnić żołnierzom w każdych warunkach polowych możliwość bezproblemowego korzystania z komputerów, tabletów, odbiorników sygnałów nawigacyjnych GPS i innych urządzeń niezbędnych do efektywnego działania na polu walki, bez konieczności uruchamiania mechanicznych generatorów energii elektrycznej. Tym samym umożliwiać skryte działanie grupom specjalnym, bez konieczności wymiany baterii. Czas ładowania typowego przenośnego urządzenia elektronicznego za pomocą Novela określono na ok. 600 s.

Wrocławski WITI – znany z nowatorskich pomysłów osłon kamuflażowych dla żołnierzy i ich sprzętu – chroniących także przed obserwacją w podczerwieni, czy futurystycznego pomysłu aktywnego kamuflażu elektromagnetycznego dla pojazdów bojowych – tym razem prezentuje coś z pozoru prostego, ale esencjonalnego dla zachowania zdolności operacyjnych. Prototyp szybkiej ładowarki fotowoltaicznej – Novel do zastosowań wojskowych powstał jako część projektu Techmatstrateg prac na polu nowych materiałów i technologii – finansowanego przez NCBiR. Po badaniach i testach sprawdzających deklarowane zdolności prototypu z rzeczywistymi możliwościami - projekt ma być rozliczony w 2021. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z założeniami, wspólne przedsięwzięcie WITI i spółki ML może się zakończyć wprowadzeniem urządzenia do wyposażenia wojska w trzeciej dekadzie XXI wieku. W przypadku sukcesu i masowej produkcji – także na rynek cywilny – wytwarzaniem polskiej ładowarki fotowoltaicznej Novel zajęłoby się przedsiębiorstwo z Zaczenia pod Rzeszowem.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.