Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

M249 w armii gruzińskiej

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 października 2020

Ministerstwo obrony Gruzji poinformowało, że rozpoczęło się wprowadzanie do uzbrojenia armii amerykańskich rkm M249 dostosowanych do naboju 5,56 х 45 mm NАТО. Otrzymują je jednostki 4. Brygady zmechanizowanej z bazy Waziani pod Tbilisi. 30 września 2020 odwiedził ją minister obrony Irakli Garibaszwili (były premier) i dowódca gruzińskich sił zbrojnych gen. dyw. Giorgi Matiaszwili.

Rkm M249 prezentowane ministrowi obrony Irakli Garibaszwiliemu w bazie Waziani pod Tbilisi / Zdjęcie; MO Gruzji

W pierwszej kolejności w karabiny M249 są wyposażane jednostki biorące udział w gruzińsko-amerykańskim GDRP (Georgia Defense Readiness Program) rozpoczętym w maju 2018. W jego ramach amerykańscy instruktorzy szkolą gruzińskich żołnierzy w użyciu uzbrojenia produkowanego w USA. Kursy trwają 13 tygodni i odbywają się w warunkach maksymalnie zbliżonych do bojowych.

Obecnie w ramach GDRP szkolony jest już siódmy batalion gruzińskich sił zbrojnych. Kursy mają potrwać do lipca 2021. Zgodnie z planem, powinny objąć 9 batalionów.

Rkm M249 jest standardowym karabinem US Army. To licencyjny wariant belgijskiego Minimi produkcji FN. W USA wytwarza go FN Manufacturing LLC z Karoliny Południowej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.