Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Moskwa podsumowuje Kawkaz-2020

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 13 października 2020

Zdaniem ministra obrony Federacji Rosyjskiej Siergieja Szojgu podczas wielkich, strategicznych ćwiczeń dowódczo-sztabowych – Kawkaz-2020 w sposób efektywny wykorzystano współdziałające ze sobą systemy rozpoznania i precyzyjnych uderzeń ogniowych, zaś wypróbowano w praktyce nowe zautomatyzowane układy dowodzenia.

Ciężki miotacz ognia TOS-2 Tosoczka jest w istocie wyrzutnią precyzyjnych pocisków z głowicami termobarycznymi na podwoziu ciężarówki Urał. Po debiucie na defiladzie moskiewskiej w czerwcu 2020 i po próbach ogniowych podczas ćwiczeń Kawkaz-2020 – ma wejść do służby w jednostkach liniowych do końca 2020. Generalnym konstruktorem Tosoczki jest Nikołaj Makarowie, odpowiedzialny za nowe projekty w NPO Spław. Pierwszą partię TOS-2 moskiewskie min. Obrony zamówiło w maju 2020 / Zdjęcie: MO FR

Minister ujawnił, podczas publicznego podsumowania Kawkazu-2020 w Moskwie, iż po raz pierwszy wypróbowano skuteczność działań nowej kombinowanej formacji złożonej z brygady desantowo-sztormowej i operującej z nią razem brygady lotnictwa armijnego. Po raz pierwszy od dawna Rosjanie zrzucili z powietrza razem 10 pojazdów bojowych. Przetestowano odcięcie podchodzących do kontruderzenia sił potencjalnego przeciwnika za pomocą dwukilometrowego wału ogniowego artylerii i rakiet…

Szojgu odnotował użycie po raz pierwszy podczas ćwiczeń poligonowych ciężkich miotaczy ognia TOS-2 Tosoczka (wyrzutnie pocisków termobarycznych TBS-M3), co związane było także z próbami różnych wariantów niszczenia wozów-pułapek prowadzonych przez samobójców. Taktykę zwalczania pojazdów samobójczych Rosjanie zmuszeni byli wypracować podczas wojny w Syrii, a obecnie próbują wykorzystać zdobyte tam doświadczenia. TOS-2 testowano w nowy sposób na poligonie Kapustin Jar w Obwodzie Astrachańskim. 

Ze słów ministra można wyciągnąć wnioski, że ćwiczono także znaną powszechnie rosyjską taktykę izolacji lądowego pola walki i własnych wojsk od uderzeń z powietrza – z ziemi – wykorzystując różnego rodzaju przeciwlotnicze zestawy rakietowe i systemy nadzoru przestrzeni. Wykorzystano zestawy S-300W4, S-400 Triumf oraz Buk M3, które walczyły z symulowanymi celami imitującymi pociski manewrujące i samoloty uderzeniowe wyposażone w urządzenia zakłócające.

Skala ćwiczeń Kawkaz-2020, przeprowadzonych na południu Rosji w końcu września była imponująca. Zasięg działań obejmował tysiące kilometrów. Praktyczne operacje objęły 6 poligonów ogólnowojskowych i 2 lotnicze oraz wydzielone akweny Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego.

Z Rosjanami ćwiczyły we wspólnych formacjach wydzielone oddziały z Armenii, Białorusi, ChRL, Mjanmy (dawna Birma) i Pakistanu. W tym przypadku testowano taktykę działań antyterrorystycznych. Na wodach Morza Kaspijskiego wspólnie operowały okręty Rosji i Iranu. 5 krajów wysłało swoich specjalnych wojskowych obserwatorów: Azerbejdżan, Indie, Indonezja, Kazachstan i Iran. Byli też obecni, co podkreślił Szojgu – zgodnie z porozumieniem wiedeńskim z 2011 – inspektorzy z RFN i Danii, a także wspólnie – działając na zasadzie umowy o otwartym niebie – latający obserwatorzy reprezentujący Europejczyków: RFN, Rumunie i Francję.

Zademonstrowaliśmy maksymalną otwartość, informując o przebiegu ćwiczeń i ich obszarze państwa OBWE i Kwaterę Główną NATO – podkreślił Szojgu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.