Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

S-300W4 na Kurylach

Wojska lądowe, 02 grudnia 2020

Gen. Giennadij Żidko, dowódca Wschodniego Okręgu Wojskowego SZ FR zameldował Moskwie gotowość uruchomienia procedury dyżurów operacyjnych rozmieszczonych niedawno na Wyspach Kurylskich zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych S-300W4.

Wozy rakietowe i wóz radarowy systemu S-300W4 podczas poligonowych ćwiczeń ogniowych w 2020 / Zdjęcie: MO FR

Stało się to, jak podają źródła w Moskwie, po przetestowaniu uzbrojenia w warunkach przypominających bojowe i przeprowadzeniu treningu załóg pojazdów gąsienicowych, na których posadowiony jest system S-300W4, specjalnie zaprojektowany do osłony mobilnych formacji wojsk lądowych. I uzyskaniu przez nie odpowiednio wysokich ocen treningowych. Moskiewskie agencje nie podają na terenie jakich wysp archipelagu Kuryli ulokowano najprawdopodobniej całą brygadę S-300W4.

Rosja oddala stanowczo roszczenia Japonii wobec 4 południowych wysp całego archipelagu – Iturup, Kunaszir, Sziokotan i Habomai – dowodząc, że swoją władze nam nimi objęła w wyniku przebiegu II wojny światowej, zaś Tokio swoje pretensje opiera na zapisach Traktatu o handlu i granicach z 1855.

Rosja rozmieściła na Kurylach całą dywizję strzelecko-artyleryjską. W 2016 na spornych wyspach Iturup i Kunaszir rozlokowano baterie przeciwokrętowych pocisków Bał i Bastion. W tym samym czasie powstał plan budowy kotwicowiska rosyjskiej Floty Oceanu Spokojnego na wyspie Matua. W 2017 dywizja kurylska otrzymała nowe i najnowsze typy uzbrojenia, m.in. systemy bezzałogowe, a także zmodernizowane czołgi T-72B3 (także w dyspozycji piechoty morskiej). W sierpniu 2018 w bazie lotniczej Jasnyj na wyspie Iturup rozmieszczono samoloty wielozadaniowe Su-35. Po miesiącach przygotowań – od kwietnia 2019 – pełnią one regularne dyżury operacje w systemie PWO (obrony przeciwlotniczej).

Kontrakt na dostawy dla wojsk lądowych najnowszej, wysoce mobilnej modyfikacji systemu S-300W (warianty z literą P służą do stacjonarnej obrony ważnych instalacji), z numerem 4 dostawca – koncern Ałamaz-Antiej otrzymał w 2012. Pierwsze zestawy przekazano wojsku w 2014. Gąsienicowe wozy rakietowe wyposażone są w pociski dwustopniowe o różnym zasięgu od 200 do 400 km. Wozy radarowe z podnoszonymi antenami pozwalają na śledzenie z dystansu 400 km 24 wykrytych celów powietrznych lub 16 rakiet balistycznych poruszających się z prędkością do 4,5 tys. m/s (Moskwa podsumowuje Kawkaz-2020, 2020-10-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.