Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

CSO-2 na orbicie

Astronautyka, Strategia i polityka, 30 grudnia 2020

Zbudowany przez Airbusa dla francuskich sił zbrojnych satelita obserwacyjny CSO-2 (Composante spatiale optique) został wczoraj, 29 grudnia o 13:42 czasu lokalnego, pomyślnie wyniesiony w kosmos przy pomocy rakiety Sojuz VS25 z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

Start rakiety Sojuz VS25 z satelitą CSO-2 na pokładzie / Zdjęcie: Centre Spatial Guyanais

CSO-2 to drugi z trzech satelitów konstelacji CSO, która zapewni francuskiemu wojsku i partnerom w programie współpracy MUSIS (Multinational Space-based Imaging System) dostęp do zobrazowań rozpoznawczych powierzchni ziemi o ekstremalnie wysokiej rozdzielczości. Satelity CSO są wyposażone w system wskazujący obszar zainteresowania i są kontrolowane z bezpiecznego centrum operacyjnego. Konstelacja będzie dostarczać zobrazowania 3D i bardzo wysokiej rozdzielczości, w pasmach widzialnym i podczerwieni, wykonane w dzień i nocą, maksymalizując efekty operacyjne. Satelita CSO-2, identyczny z pierwszym satelitą CSO-1, zostanie jednak umieszczony na niższej orbicie polarnej na wysokości 480 km nad ziemią, co zwiększy zdolności rozpoznawcze konstelacji.

Jako główny wykonawca programu satelitów CSO Airbus dostarczył platformę i awionikę, a także odpowiadał za prace integracyjne, testowanie i dostawę satelity do CNES. Thales Alenia Space zapewniła Airbusowi instrument optyczny bardzo wysokiej rozdzielczości. Zespoły Airbusa będą kierować operacjami konstelacji CSO z segmentu naziemnego, tak jak robią to obecnie w przypadku innych programów satelitarnych (Helios, Pleiades, SarLupe, Cosmo-Skymed).

Airbus otrzymał kontrakt na system CSO pod koniec 2010 od CNES, francuskiej agencji kosmicznej działającej w imieniu Generalnej Dyrekcji Uzbrojenia (DGA). Kontrakt obejmował opcję budowy trzeciego satelity, która została uruchomiona w 2015 po przystąpieniu do programu Niemiec.

Dzięki ścisłemu partnerstwu w dziedzinie wykorzystania przestrzeni kosmicznej z francuskim resortem obrony, obejmującym obecnie dowództwo kosmiczne, CNES i DGA, a także ogromnemu wsparciu ze strony i partnerów przemysłu, zwłaszcza Thales Alenia Space, znowu mamy sukces! Zapewniamy najnowocześniejsze i najskuteczniejsze możliwości obserwacyjne, służące bezpieczeństwu naszych obywateli, a także suwerenności i niezależności Francji i Europy. Konstelacja CSO stanowi przełom pod względem rozdzielczości, bezpieczeństwa transmisji, niezawodności i dostępności usług. Tylko kilka krajów może pochwalić się taką zdolnością – powiedział Jean-Marc Nasr, szef Airbus Space Systems.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.