Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjskie plany modernizacji

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 02 stycznia 2021

Wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej odpowiedzialny za realizację państwowego programu zakupów uzbrojenia – Alieksiej Kriworuczko, podsumował rok 2020 i zaprezentował plany modernizacji sił zbrojnych na najbliższą przyszłość w obszernym wywiadzie na łamach dziennika Krasnaja Zwiezda.

Zmodernizowany myśliwiec MiG-31K z pociskiem hiperdźwiękowym Kinżał. Broń hiperdźwiękowa – strategiczna i taktyczna – daje Rosji istotną przewagę nad USA, które mają problemy ze stworzeniem własnego uzbrojenia tej kategorii / Zdjęcie: OAK

Oto najważniejsze wątki jego wypowiedzi:

- Plany dostaw sprzętu wojskowego i remontów w 2020 zostały wypełnione w 99,8%. Do różnych rodzajów sił zbrojnych FR dostarczono około 2700 egzemplarzy uzbrojenia podstawowego i ponad 52,5 tys. egzemplarzy sprzętu i wyposażenia wojskowego. Jednostkom przekazano 147 egzemplarzy różnego typu sprzętu latającego, w tym pierwsze bsl (po rosyjsku BPLA) rozpoznawczo-uderzeniowe Inochodiec i Forpost, 7 okrętów bojowych, 2 okręty podwodne, ponad 1500 pojazdów opancerzonych, ponad 300 zestawów artyleryjsko-rakietowych i ponad 150 zestawów przeciwlotniczych. W 2020 wprowadzono nowy system zamawiania uzbrojenia i sprzętu wojskowego u producentów, który ma usprawnić finansowanie, ukrócić praktyki windowania cen i skrócić cykl dostaw. System zaczął działać w relacjach z budowniczymi większych jednostek morskich, producentami sprzętu latającego, wielozadaniowego i broni precyzyjnej. Wedle tego schematu zakupowego zamówionych będzie 18 dalszych okrętów nawodnych i podwodnych. Obecnie w stoczniach prowadzi się budowy 16 okrętów i modernizację 19. W 2021 planowane jest uruchomienie budowy 6 korwet rakietowych, a w najbliższym czasie liczba jednostek w różnych stadiach budowy sięgnie poziomu 41.

- Do 2024 do wojsk lotniczych trafić mają 94 zakontraktowane statki latające, w tym 22 myśliwce Su-57. Czyni się starania, aby w nowych planach zakupowych zwiększyć ich przewidywaną do nabycia liczbę (planowano w 2028 – 76). Do końca 2024 w parku sił zbrojnych FR ma być 75,9% nowoczesnego uzbrojenia i sprzętu. Po restrukturyzacji kompleksu naukowo-badawczo resortu obrony FR w 2022 zakończyć się ma ostatecznie faza rozwojowa nowych rodzajów sprzętu pancernego: czołgów T-14 Armata, bojowych wozów piechoty T-15, B-11 i K-17 oraz transporterów opancerzonych B-10 i K-16, a także wozów wsparcia technicznego T-16 i samobieżnych armat kal. 152 mm – Koalicja. Dotyczy to także perspektywicznych wież bojowych dla tych pojazdów i ich uzbrojenia. W 2021 planowane jest zakończenie prób wojskowych rakietowych zestawów przeciwlotniczych S-500 Promietiej (mogą razić cele latające na dystansie powyżej 500 km) i początek ich dostaw. To samo dotyczy stacji radiolokacyjnej pracującej na falach decymetrowych z rodziny Woroneż.

- W 2020 strategiczne siły jądrowe zakończyły przezbrojenie 6 dywizji rakietowych w pociski międzykontynentalne piątej generacji, w 4 dalszych dywizjach trwa wymiana uzbrojenia. Przy czym w stanie gotowości bojowej znajduje się 95% wyrzutni. Według rosyjskich komentatorów minister ma na myśli zestawy pocisków Jars i Awangard. Dowódca strategicznych wojsk rakietowych, gen. Siergiej Karakajew zameldował niedawno, że do dyżurów bojowych do końca 2020 miały zostać włączone trzy pułki nowych rakiet międzykontynentalnych (około 30 wyrzutni mobilnych). Obecnie około 81% parku wojsk strategicznych tworzą nowe zestawy rakietowe. W 2024 ma być to 100%. W 2021 w uzbrojeniu znaleźć się mają rakiety Sarmat. Komponent podwodny rosyjskiej strategicznej triady nuklearnej tworzyć mają okręty typu Boriej-A z odpowiednią nową brzegową infrastrukturą w ich bazach, a także starsze modernizowane, postradzieckie jednostki. Trwa budowa 4 nowych Boriejów-A, a wkrótce stępki położone mają być pod 2 następne. W sumie do 2027 flota ma mieć w dyspozycji 14 nowych atomowych okrętów podwodnych typów Boriej-A i Jasień-M. Dostawy nowych Tu-160 wzmocnią komponent lotniczy sił strategicznych. Podpisane kontrakty pozwolą w okresie najbliższych 7 lat zwiększyć ich liczbę o 50%. Uderzeniowe lotnictwo strategiczne wzmocnią modernizowane do standardu MS bombowce Tu-95 z nowymi pociskami manewrującymi dużego zasięgu.

- W kerczańskiej stoczni Zaliw położono stępki pod dwa nowoczesne śmigłowcowce desantowe (8 wiropłatów i ponad 500 żołnierzy piechoty morskiej na każdym). W 2020 przekazano marynarzom atomowy okręt rakietowy proj. 955A Kniaż Władimir, konwencjonalny okręt podwodny Wołchow, duży okręt desantowy Piotr Morgunow oraz korwety Aładar Cydienżapow i Griemjaszczij. W 2020 przeprowadzono kilka udanych prób odpalenia hiperdźwiękowego pocisku Cirkon z pokładu fregaty Admirał Gorszkow. Cirkony mają one wejść do uzbrojenia w 2022. Trwa proces uzbrajania jednostek morskich pociskami manewrującymi Oniks i Kalibr. Jako pierwsze Cirkony otrzymać mają okręty – nawodny, niszczyciel Floty Oceanu Spokojnego Marszał Szaposznikow (w służbie od 1985) i podwodny, rakietowy Irkuck (także bazujący na Pacyfiku).

- Prócz kilku rosyjskich zestawów bojowych laserów systemu Pierieswiet, które znajdują się od końca 2019 w gotowości operacyjnej – trwają prace na innymi rodzajami laserów bojowych do walki z bezzałogowcami. Przeciwko bsl przygotowywane są też rozwiązania radioelektroniczne. Rosja rozwija systemy broni precyzyjnej, które mają przenosić bsl typu Altius, Inochodiec i Forpost. Ich systemy kierowania i naprowadzania bazować mają na kanałach satelitarnych. Pierwsze bojowe rosyjskie bezzałogowce uzbrojone w pociski kierowane i bomby sterowane, mają zostać wypróbowane w 2021. A do końca 2021 znaleźć się mają w służbie bsl o dużym zasięgu, które prowadzić powinny rozpoznanie i zapewniać możliwość precyzyjnych ataków na punktowe dalekie cele.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.