Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pokaz zdolności ErzUntGlas

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 14 stycznia 2021

Izraelski koncern Rafael ogłosił zakończenie drugiego etapu prac studialnych dotyczących stworzenia dla potrzeb Bundeswehry (sił zbrojnych Niemiec) tzw. przezroczystego pola bitwy w celu wsparcia operacji dynamicznych (niem. Erzeugung eines gläsernen Gefechtsfeldes zur Unterstützung dynamischer Operationen, ErzUntGlas).

Podczas pokazu zdolności systemu ErzUntGlas używano m.in. radiostacji programowalnych BNET Hand-Held / Zdjęcie: Rafael

Pokaz zdolności systemu odbył się w Paderborn w Niemczech w listopadzie 2020 z udziałem wojskowych Bundeswehry oraz przedstawicieli partnerów i przemysłu.

W trakcie pokazu zrealizowano transmisję na żywo natężenia ruchu z bezzałogowego statku latającego Aeronautics Pegasus, z zamontowanym systemem Fire Weaver łączącym sensory i środki ogniowe. Transmisja odbywała się za pomocą radiostacji programowalnych BNET Hand-Held i BNET Vehicular. W trakcie pokazu używano oprogramowania C2 (dowodzenia i kierowania), opracowanego przez niemiecką spółkę Atos Information GmbH, która jest głównym wykonawcą studium ErzUntGlas.

Celem ErzUntGlas jest zademonstrowanie użycia bezzałogowych statków latających w połączeniu z wozami bojowymi, w celu uzyskania trójwymiarowego, dynamicznego obrazu sytuacji w czasie rzeczywistym w trakcie operacji mobilnych. Wyniki studium zostaną uwzględnione w projekcie nowego francusko-niemieckiego czołgu podstawowego, który zastąpi niemieckie Leopardy 2 i francuskie Leclerki (ErzUntGlas dla Bundeswehry, 2019-12-10).

Fire Weaver to opracowany przez wojska lądowe Izraela, DDR&D (Zarząd Badań i Rozwoju na rzecz Obronności Ministerstwa Obrony) i Rafaela system łączący wszystkich uczestników działań, dostępne sensory i środki ogniowe, który zapewnia jednostkom taktycznym niezależny od GPS, oparty na geopikselach wspólny format taktyczny, co daje optymalną świadomość sytuacyjną. Cele, siły własne, wrażliwe lokalizacje i inne punkty zainteresowania są udostępniane precyzyjnie w czasie rzeczywistym, a ich zobrazowanie na celownikach systemowych wspomagane jest na bazie modeli 3D, wykorzystując komputerową technologię wizyjną Rafaela. To pozwala walczącym na obserwowanie dokładnej lokalizacji przeciwnika z każdego punktu i na każdym dystansie, niezależnie od własnej pozycji.

Fire Weaver wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, przetwarza i analizuje dane o prowadzonej walce. System wylicza optymalny środek ogniowy dla każdego z celów, w oparciu o takie parametry jak lokalizacja, widoczność na linii wzroku, efektywność, obecny stan amunicji, jednocześnie minimalizując straty uboczne i ryzyko porażenia sił własnych, biorąc pod uwagę zasady prowadzenia walki w czasie rzeczywistym. Zapewnia przy tym dowódcy pełną kontrolę nad całym procesem, łącznie z przypadkami równoległego wykorzystania wielu pętli sensor-środek ogniowy (Fire Weaver Rafaela wchodzi do linii, 2020-02-05).

Jak zauważył Yoav Wermuth, wiceprezes i szef działu C3I Rafaela: Integracja systemów BNET i Fire Weaver z wyposażeniem Bundeswehry doprowadzi do szeregu istotnych zmian – zapewni wspólny język wizualny między jednostkami różnych rodzajów sił zbrojnych, nie tylko Bundeswehry, ale także sił sojuszniczych, które dzielą te same zagrożenia i misje, łącząc wiele czujników i środków ogniowych w jednej płaskiej sieci.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.