Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Serbia rozważa powrót poboru

Strategia i polityka, Ludzie, Wojska lądowe, Lotnictwo wojskowe, 16 stycznia 2021

Serbski minister obrony – Nebojsza Stefanović (rocznik 1976, szefuje resortowi od 28 października 2020) w wywiadzie dla rosyjskiej agencji Sputnik oznajmił, iż Belgrad rozważa powrót do systemu powszechnej służby wojskowej żołnierzy z poboru. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta przez rząd pod koniec 2021, więc nie zostanie wprowadzona w życie w bieżącym roku.

Minister obrony Serbii – Nebojsza Stefanović – kontroluje resort od 23 października 2020. Zastąpił na tym stanowisku Aleksandara Vulina, który stał na czele resortu obrony od czerwca 2017

Serbia latem 2020 ogłosiła, że wycofuje się z uczestnictwa w międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych, co dotyczyło przede wszystkim takich przedsięwzięć na wschodzie – w Rosji i na Białorusi. Było to spowodowane wyraźnymi naciskami Zachodu, a zwłaszcza USA. Stefanović sprecyzował obecnie, że wstrzemięźliwość Belgradu ma swój kres. Deklaracja z poprzedniego roku ma być ważna do 8 marca 2021. Stefanović uważa, że wystąpią okoliczności, które pozwolą Serbii na wzięcie udziału w międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych od marca lub kwietnia 2021.

Belgradzka agencja prasowa Novosti poinformowała zaś 12 stycznia 2021, że już wkrótce serbska flota gotowych do akcji myśliwców MiG-29 powiększy się z 10 samolotów do 14, ponieważ w najbliższym czasie spodziewany jest przylot 4 maszyn podarowanych Serbii przez Białoruś. Myśliwce kończą proces przeglądów i modernizacji w 588. Lotniczych Zakładach Remontowych w Baranowiczach.

Podchodzący do lądowania serbski dwumiejscowy samolot myśliwsko-bombowy Soko NJ-22 Orao. Maszyna należy do 241. Eskadry Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego stacjonującej w Ladjevci znanej też jako Tygrysy (stąd głowa tygrysa na przedniej części kadłuba samolotu). To jedyna tego typu jednostka serbskich wojsk lotniczych / Zdjęcia: MORS

Nebojsza Stefanović zapowiedział w artykule opublikowanym przez serbski dziennik Blic, że zajmie się osobiście procesem modernizacji wojsk lotniczych i opl (Ratno Vazduhoplovstvo i Protivvazduhoplovna Obrana). Modernizację przejść ma sieć nadzoru radiolokacyjnego dużego zasięgu, bazująca obecnie na stacjach P-12M (rosyjski Jenisiej zmodernizowany i częściowo ucyfrowiony przez Belgrad do standaru M o zasiegu 350 km) i P-18 Laura (wariant rozwojowy P-12, któremu w rękach Serbów przypisuje się wykrycie F-117, co doprowadziło do jego zestrzelenia – obie stacje modernizowała serbska spółka Iritel). Postępować ma modernizacja odrzutowców wsparcia – SOKO Orao. Przyspieszone zostaną przeglądy techniczne przedłużające życie operacyjne śmigłowców wielozadaniowych SOKO Gazelle i przeciwpancernych SOKO Gazelle-GaMa (uzbrojonych w ppk Malutka – stąd nazwa). Najciekawiej brzmi zapowiedź modernizacji rakietowych zestawów przeciwlotniczych S-125M1T Neva-M, co oznaczać może skorzystanie z doświadczeń białoruskich (m.in. przedsiębiorstwa Tetraedr) lub rosyjskich.

Na podstawie informacji Igora Bożinovskieg


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.