Autoryzacja

Resetuj hasło

Karol Staryszak mistrzem Polski

Lotnictwo cywilne, 24 sierpnia 2009

W zakończonych w niedzielę szybowcowych mistrzostwach Polski, w klasie 18-metrowej triumfował Karol Staryszak, wygrywając ostatecznie 4 z 6 konkurencji. W klasie Światowej 1. miejsce zajął Krzysztof Herczyński.

Karol Staryszak na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Lüsse-Berlin / Zdjęcie: szybowce.com

Tegoroczne zawody w Lisich Kątach, rozgrywane w dniach 14-23 sierpnia, wygrał zdecydowanie Karol Staryszak z aeroklubu mieleckiego, który zasiadł za sterami ASG29. Ten utytułowany zawodnik - drugi w rankingu za Sebastianem Kawą, który w mistrzostwach nie wystartował - jest m.in. mistrzem naszego kraju w klasie otwartej, w 2007 został wicemistrzem Europy w klasie 15-metrowej, a latem bieżącego roku, w klasie 18-metrowej zajął 3. miejsce w mistrzostwach Starego Kontynentu w Nitrze; ma także na koncie brązowy medal mistrzostw świata z ubiegłego roku.

Staryszak zdobył 5199 pkt, wygrywając 4 z 6 rozegranych konkurencji, w tym ostatnią, niedzielną obszarówkę, osiągając prędkość 113 km/h i dystans 199,9 km.

Tytuł wicemistrza zdobył Stanisław Wujczak z Leszna, również startujący na ASG29. Uzyskał 4795 pkt. Brązowy medal przypadł doświadczonemu Januszowi Cętce, klubowemu koledze Wujczaka. Centka, lecąc na szybowcu LAK 17 B, uzyskał 4455 pkt.

W klasie Światowej mistrzem naszego kraju został Krzysztof Herczyński z Lublina (2615 pkt.), wyprzedzając Martę Najfeld ze Szczecina (2294) i Michała Kwaśniaka z Zamościa (2162). Wszyscy zawodnicy tej klasy latają na PW-5.

W Krajowych Zawodach Szybowcowych im. Szczepana Grzeszczyka (Klub-B) zwyciężył Jacek Wiliński z Gdańska (2016 pkt., szybowiec Junior), przed Bartoszem Staszakiem z Grudziądza (1884, Pirat) i Agatą Kaszczuk (1861, Junior).