Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nieudany test SpaceX SN9

Astronautyka, Wypadki, 03 lutego 2021

Kolejny prototyp rakiety nośnej SpaceX – Starship SN9, wystartował wczoraj, 2 lutego do testowego lotu atmosferycznego z wyrzutni w Południowym Teksasie, niedaleko Boca Chica Village. Po starcie, o 14:25 czasu lokalnego (18:25 GMT), 50-metrowa rakieta wyłączała sekwencyjnie trzy silniki Raptor, aż osiągnęła planowaną wysokość 10 km.

Prototyp rakiety SN9 tuż przed zderzeniem się z ziemią. Rakieta, która opadała poziomo, przeszła do pozycji pionowej, ale obracała się nadal. Tymczasem silniki hamujące mogą zredukować jej prędkość jedynie w pozycji pionowej / Zdjęcie: via SpaceXW wyniku nieudanego lądowania rakieta SN9 rozbiła się i całkowicie spłonęła / Zdjęcie: via SpaceXPrototyp rakiety SN9 rozbił się niedaleko wyrzutni, na której przygotowywany jest do startu prototyp SN10. Nie wiadomo, czy został on uszkodzony w wyniku wybuchu / Zdjęcie: via SpaceX

Zgodnie z planem testu, z wysokości maksymalnej rakieta zaczęła opadać na miejsce lądowania. Opadała w pozycji poziomej, kontrolując lot przy pomocy powierzchni aerodynamicznych. Zbliżając się do ziemi, SN9 nie zdołała jednak wystarczająco zwolnić i ustawić się pionowo. Rakieta uderzyła mocno w ziemię około 6,5 minuty po starcie, eksplodując ogromną kulą ognia.

Poprzedni test rakiety Starship w podobnej, 3-silnikowej konfiguracji – SN8 odbył się 9 grudnia 2020. Także on był nieudany. Zakończył się podobnie jak wczorajsza próba.

SpaceX opracowuje rakietę Starship do lotów na Księżyc i Marsa oraz inne odległe miejsca. Testowana wczoraj rakieta ma być komponentem zdolnej do tego konstrukcji, nazywanej Super Heavy. Docelowa rakieta ma być napędzana 30 silnikami Raptor.

Przedstawiciele SpaceX oficjalnie są zadowoleni z wyników wczorajszego testu. Twierdzą, że uzyskali wiele ważnych danych i zyskali kolejne doświadczenie ze sprowadzaniem rakiety na ziemię.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.