Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Odrestaurowany SM-1 w ekspozycji

Historia, Przemysł lotniczy, 19 lutego 2021

Od lutego br. w ekspozycji Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie można oglądać odrestaurowany śmigłowiec WSK SM-1 – pierwszy seryjnie produkowany wiropłat w Polsce. Wieloetapowa restauracja i konserwacja należącego do muzeum egzemplarza o znakach rejestracyjnych SP-SAD zakończyła się jeszcze w listopadzie ub.r., ale z powodu pandemii koronawirusa muzea pozostawały zamknięte dla zwiedzających.

Odrestaurowany SM-1 prezentowany jest w Gmachu Głównym Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Trwające od przełomu sierpnia i września 2020 prace były prowadzone na terenie MLP przez spółkę Feniks Reco i obejmowały przede wszystkim renowację kabiny pilota, odnowienie powłok lakierniczych, renowację elementów silnika i przekładni. Końcowym etapem całego procesu było naniesienie nowych malatur (zgodnych z historycznym malowaniem) w oparciu o opracowaną dokumentację. Wszystkie zabiegi konserwatorskie były realizowane zgodnie z dobrymi praktykami w zakresie opracowania i ewidencjonowania zbiorów, w tym m.in. standardami digitalizacji obiektu – cały proces konserwacji został udokumentowany fotograficznie. Wykonanie prac renowacyjnych było możliwe dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Za podjęciem prac remontowych przemawiał nie tylko unikatowy charakter śmigłowca, ale również obrana przez krakowskich muzealników strategia polegająca na typowaniu i remontowaniu najcenniejszych eksponatów związanych z historią rozwoju polskiego lotnictwa.

Renowacja śmigłowca SM-1 obejmowała m.in. restaurację elementów kabiny / Zdjęcia: Feniks Reco

Aktualnie, założona w 2017 przez grupę doświadczonych konserwatorów zabytkowych statków powietrznych Feniks Reco prowadzi dla MLP renowację jeszcze jednego bardzo cennego eksponatu – myśliwca odrzutowego MIG-19PM – pierwszego naddźwiękowego samolotu używanego w Polsce (Kolejne renowacje w MLP, 2020-10-21). W ubiegłym roku wykonała też renowację śmigłowca BŻ-1 GIL. W ostatnich latach dla krakowskiego muzeum odrestaurowała ona też samolot MD-12F i śmigłowiec SM-2, a wcześniej jej członkowie uczestniczyli w renowacji kilku innych eksponatów, w tym Jak-17W, LWD Zuch-2 i LWD Żuraw.

W chwili obecnej Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, jako centralna placówka muzealnictwa lotniczego w Polsce z ponad 50-letnią historią, zgromadziło ponad 200 statków powietrznych i około 140 silników lotniczych, w tym wiele unikatowych przykładów polskiej myśli technicznej.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.