Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oblot bsl NT161

Przemysł lotniczy, Lotnictwo wojskowe, Lotnictwo cywilne, 25 lutego 2021

Na lotnisku Lisičji Jarak, w pobliżu przedmieścia Belgradu Padinska Skela 4 lutego oblatano bezzałogowy statek latający NT161. (Oznaczenie pochodzi od inicjałów słynnego naukowca Nikoli Tesli). Producentem bezzałogowca jest miejscowa prywatna spółka Composite Technology Team (CTT).

Bsl NT161 podczas inauguracyjnego lotu / Zdjęcie: Dušan Altagić, CTT

Udany pierwszy lot wykazał doskonałe osiągi NT161. Politycy i siły zbrojne Serbii są zainteresowani bsl, który jest produktem krajowym i mógłby znaleźć szerokie zastosowanie w obronności i sektorach cywilnych, zapewniając niezależność Serbii od zagranicznych dostawców w sytuacjach pokojowych, kryzysowych i konfliktowych – powiedział Petar Matunović, główny konstruktor i dyrektor generalny CTT.

NT161, o rozpiętości skrzydeł 5,55 m i długości 3,35 m, napędzany jest jest 20-konnym silnikiem tłokowym, poruszającym trójłopatowe śmigło pchające, dzięki któremu może rozwinąć prędkość przelotową 120 km/h. Jego prędkość maksymalna to 200 km/h. Maksymalna masa startowa bezzałogowca to 85 kg, a łudnek użyteczny –  25 kg. Obliczeniowa długotrwałość lotu to ponad 5 h. Serbski bezzałogowiec ma być zdolny do wykonywania wielu misji dzięki modułowej konstrukcji, umożliwiającej zabudowanie różnorodnego wyposażenia i dodatkowych zbiorników paliwa.

Mieszcząca się w stolicy Serbii CTT działa od 2006. Bieżące prace spółki koncentrują się na rozwoju pierwszego w kraju pseudosatelity PUPIN. Oprócz tego realizowane są projekty bsl NT155 klasy MALE, NT150 do gromadzenia danych wywiadowczych, obserwacji, wykrywania celów i rozpoznania oraz NT15 służącego do obserwacji i rozpoznania (Nowe serbskie bsl, 2018-03-12).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.