Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

IDEX 2021: Apetyt na rosyjskie korwety

Imprezy branżowe, Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 25 lutego 2021

Według Alieksandra Jemieljuszina, zastępcy dyrektora generalnego korporacji stoczniowej Ak Bars, co najmniej kilkudziesięciu potencjalnych nabywców z rejonu Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej, Afryki i Ameryki Łacińskiej zainteresowanych jest rosyjskimi korwetami rakietowymi projektu 22800 Karakurt w wersji eksportowej – E. Jest to efekt bezpośrednich rozmów kontraktowych toczonych podczas wystawy IDEX 2021 w Abu Zabi.

Tak na razie na rysunkach ofertowych prezentuje się eksportowy okręt projektu 22800 Karakurt-E / Rysunek: Ałmaz

W skład holdingu Ak Bars z Kazania w Tatarastanie wchodzi stocznia im. Gorkiego w Zielienodolsku położona na brzegu Wołgi – znana jeszcze w czasach sowieckich z budowy małych okrętów wojennych. Jak oświadczył Jemieljuszin – w Abu Zabi Zielienodolsk prezentował, prócz korwet rakietowych także patrolowce projektu 22160. Oba typy okrętów są budowane seryjnie dla floty rosyjskiej. Korwety Karakurt – E zaprojektowano w petersburskim biurze Ałmaz, zaś patrolowce w PKB Siewiernoje.

A tak, jeszcze w czasie budowy wyglądała pierwsza w tej konfiguracji jednostka Floty Bałtyckiej – Odincowo. Okręt zbudowano w stoczni Pełła w Otriadnoje pod Petersburgiem / Zdjęcie: Pełła

Stocznia w Zielienodolsku spodziewa się, iż jeszcze w 2021 rozmowy handlowe toczone w Abu Zabi przyniosą konkretne efekty w postaci zamówień i kontraktów. Przy czym największe szanse eksportowe mają korwety projektu 22800. Kilka państw ma zamiar zamówić serię od 2 do 5 jednostek tego typu.
Karakurty - E mają uniwersalne pionowe – szybowe wyrzutnie 3S14 dla 8 pocisków rakietowych, z których startować mogą 3M14 i 3M54 systemu Kalibr-NK oraz 3M55 Oniks, a w przyszłości, we flocie rosyjskiej – hiperdźwiękowe Cyrkony. Uzbrojone mogą być w rosyjskie uniwersalne działa AK-176MA lub w wariancie eksportowym w systemy zagraniczne (na przykład OTO). Opl zapewnia morska wersja systemu Pancir – M, dla klientów zagranicznych w wariancie E. Jednostki mają długość 67 m i szerokość 11 m. Wyporność od 870 do 900 ton. Załogę stanowi 39 marynarzy i oficerów. Szybkość – do 35 węzłów i zasięg – do 2800 mil. Czas patrolu bojowego – 12 dób.

Flota Bałtycka Rosji ma zostać wyposażona w 6 takich okrętów. Pierwszy dostarczony – Odincowo – latem i jesienią ubiegłego roku przechodził próby eksploatacyjne operując z bazy w Bałtijsku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.