Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Starship znowu eksplodował

Astronautyka, Wypadki, 04 marca 2021

Wczoraj, 3 marca 2021 amerykańska SpaceX zrealizowała kolejny test lądowania rakiety nośnej Starship. Próba SN10 (Serial No. 10) odbyła się na poligonie Boca Chica w Teksasie. Lot trwał 6 min. 20 s.

Rakieta nośna Starship po pierwszym udanym lądowaniu. Jest lekko pochylona, ale stoi stabilnie na ziemi / Zdjęcie: SpaceX

Pierwsza tego dnia próba startu została przerwana, gdy komputery pokładowe wykryły nierówny ciąg i wyłączyły silniki przed startem. Zatankowano rakietę i zmodyfikowano oprogramowanie. Kolejny test odbył się przed zmierzchem, ok. 17:15 czasu lokalnego (23:15 UTC).

Rakieta wzniosła się na zaplanowaną wysokość 10 km, po czym powróciła w pozycji poziomej nad miejsce startu. Tam obróciła się do pionu i wylądowała wykorzystując do hamowania wszystkie silniki (w poprzednich dwóch testach użyto w tej fazie tylko dwa z nich). Na ziemi rakieta zatrzymała się z niewielkim pochyleniem z powodu nieprawidłowego rozstawienia się jednej z sześciu podpór.

Około 8 minut po wylądowaniu Starship samoczynnie wzniósł się na niewielką wysokość, po czym opadł i eksplodował. W tej sytuacji test po raz kolejny trzeba uznać za nieudany / Zdjęcie: SpaceX

Gdy opadł pył po lądowaniu, około 17:30 doszło do wybuchu. Starship wzniósł się na niewielką wysokość, po czym spadł i uległ całkowitej destrukcji. Prawdopodobnie powodem eksplozji był wyciek metanu.

Wczorajszy test był trzecim z lotem na dużą wysokość i próbą lądowania. Pierwszym, który zakończył się udanym lądowaniem. W testach SN8  i SN9 – odpowiednio 9 grudnia 2020 i 2 lutego 2021 (Nieudany test SpaceX SN9, 2021-02-03) – loty były udane, ale lądowania zakończyły się wybuchami.

SpaceX projektuje Starship, aby przewozić ludzi i ładunki na Księżyc, Marsa i inne odległe miejsca. Gdy zostanie dopracowany, ma zastąpić obecnie używane rakiety nośne Falcon 9 i Falcon Heavy oraz kapsuły ładunkowe i załogowe Dragon. Ambicją właściciela SpaceX, Elona Muska jest, by Starship został wykorzystany do kolonizacji Marsa. Zgodnie z jego planami, miałaby ona rozpocząć się już za kilka lat.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.