Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmarł pilot legendarnej Szwedki

Pożegnania, Historia, Ludzie, Lotnictwo wojskowe, 17 marca 2021

Po długim okresie zmagań z ciężką chorobą na emigracji w Szwecji zmarł pilot legendarnego bojowego śmigłowca Mi-2 – Szwedki – Henryk Książek Polensky, za pomocą którego dokonano jednej z najbardziej śmiałych ucieczek w stanie wojennym.

Legendarna Szwedka po udanej ucieczce i lądowaniu w Szwecji - na okładce wspomnieniowej książki Henryka Książka Polensky’ego…

8 lutego 1983 dwaj polscy lotnicy wojskowi – załoga uzbrojonego Mi-2 z 49. pułku śmigłowców bojowych z Pruszcza Gdańskiego – ppor. Zbigniew Wojsa i kpt. Henryk Książek udanie uprowadzili śmigłowiec przez Bałtyk do Szwecji. Mało kto za morzem był w stanie uwierzyć, że na jednym pracującym silniku turbinowym (drugi uległ awarii) podczas silnego sztormu można było pokonać morze.

… i obecnie przed przewiezieniem do kolekcji czytelnika Skrzydlatej Polski – Rafała Luźniaka

Dowódca ówczesnego uzbrojonego Mi-2 – Henryk Książek (urodzony w 1953 w Miechowie pod Krkowem) od 1972 był pilotem z uprawnieniami instruktora cywilnego i wojskowego, uczestnikiem IV Śmigłowcowych Mistrzostw Świata w sierpniu 1981 w Piotrkowie Trybunalskim. Po ucieczce pracował jako pilot w Szwecji, Grenlandii, USA i Kenii. Był kapitanem samolotów liniowych i doradcą spółek lotniczych Afryki. Mieszkał w Goeteborgu w Szwecji. Był autorem wspomnieniowej książki – Lot do wolności.

Śmigłowiec można obejrzeć w wielkopolskim Kępnie / Zdjęcia: Rafał Luźniak

Obecnie legendarna Szwedka – Mi-2 z nr. taktycznym 2132 jest dostępna szerokiej publiczności w Kępnie – znajduje się w tzw. kolekcji militarnej czytelnika Skrzydlatej Polski – Rafała Luźniaka.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.