Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Renegade / Sarex-21 w WIM

Lotnictwo wojskowe, Służby państwowe, Strategia i polityka, 28 maja 2021

W dn. 17-21 maja 2021 odbyła się kolejna edycja ćwiczeń taktyczno-specjalnych Renegade / Sarex-21. Ich ostatni, IV etap odbył się w Wojskowym Instytucie Medycznym i obejmował ewakuację poszkodowanych drogą powietrzną. Przebieg ćwiczeń na terenie WIM zaplanowali i skoordynowali instruktorzy Oddziału Medycyny Pola Walki i Symulacji Medycznej z Centrum Kształcenia Podyplomowego WIM.

Działania w ramach Renegade / Sarex-21 pozwoliły na integrację wielu służb oraz usprawnienie istniejących procedur. Wykorzystanie w ćwiczeniach ratowniczych symulacji medycznej umożliwiło odwzorowanie realnych warunków zabezpieczenia poszkodowanych / Zdjęcia: Wojskowy Instytut Medyczny, Piotr Ławicki

W akcji prowadzonej na terenie WIM udział wzięły cztery Lotnicze Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze wyposażone w śmigłowce Mi-8, Mi-17, W-3 Sokół i Black Hawk. W każdym z czterech śmigłowców transportujących rannych znajdowało się dwóch poszkodowanych, w tym jeden w stanie ciężkim. Taki scenariusz ćwiczeń pozwalał na sprawdzenie i porównanie działań czterech różnych zespołów medycznych.

Oprócz nich w ćwiczeniu udział brał również personel Państwowej Straży Pożarnej z JGR8, Policji i Polskiego Czerwonego Krzyża oraz lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki i zespół transportu medycznego. Rolę poszkodowanych odgrywali doświadczeni medycy, którzy mogli oceniać jakość procedur ratunkowych oraz akcję poszukiwawczo-ratowniczą.

Ćwiczenia odbywały się w czasie regularnej pracy szpitala. W ich trakcie dwukrotnie lądowały śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z poszkodowanymi – konieczne było połączenie działań dotyczących ćwiczeń z ich przyjęciem, co wymagało koordynacji lądowiska, ciągłej łączności z Cywilno-Wojskowym Ośrodkiem Koordynacji Poszukiwania, Ratownictwem Lotniczym oraz Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym i zespołami medycznymi.

Ćwiczenia były realizowane z wykorzystaniem Szpitala Modułowego (symulacja transportu poszkodowanych) oraz Pracowni Symulacji Medycznej WIM, która pełniła rolę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W tym miejscu zespoły medyczne przeprowadzały przyjęcie pacjentów i postępowanie ratunkowe. Wszystko działo się pod obserwacją instruktorów z CKP WIM, którzy bezpośrednio udzielali informacji zwrotnych (Renegade / Sarex-21, 2021-05-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.