Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AH-1Z z Link 16

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 09 czerwca 2021

Lotnicy US Marine Corps przetestowali dwukierunkową łączność pomiędzy śmigłowcem AH-1Z Viper i stacją naziemną przy użyciu łącza informacyjnego Link 16. W próbach brał udział personel PMA-276 (odpowiadającego za wdrożenie UH-1Y i AH-1Z do jednostek marines) oraz koncernów Bell Textron i Northrop Grumman.

Pierwszą próbę działania Link-16 zabudowanego w AH-1Z przeprowadzono w 12 miesięcy od sformułowania wymagań koncepcyjnych / Zdjęcie: Bell Textron

Link-16 umożliwia AH-1Z szybkie odebranie i udostępnianie informacji z czujników pokładowych innym systemom uzbrojenia przy użyciu wyposażenia o cyfrowej architekturze. Urządzenia i oprogramowanie umożliwiające korzystanie z niego, obejmujące m. in. mapy ruchome i waveform Advanced Networking Wideband (ANW2), dostarczył koncern Northrop Grumman.

Link-16 pomoże marines dziś i w przyszłości, jako krytyczna technologia, która ułatwia koordynację, współpracę i interoperacyjność. Mogący oglądać i integrować dane z Link-16 piloci AH-1Z mają większą świadomość sytuacyjną i zwiększoną przeżywalność – powiedział James Conroy, wiceprezes Northrop Grummana.

Link-16 jest częścią zdefiniowanej mapy drogowej planowanych ulepszeń zaprojektowanych w celu zapewnienia, że UH-1 i AH-1 utrzymają swoją technologiczną przewagę i zdolności bojowe przez cały okres trwałości użytkowej.

Testy AH-1Z z Link 16 mają potrwać przez całe lato. W dalszej kolejności zaplanowane są badania analogicznie wyposażonego UH-1Y Venom. Dowództwo USMC planuje, że pierwsze jednostki bojowe eksploatujące Vipery będą mogły korzystać z Link 16 w przyszłym roku (Produkcja AH-1Z dla Bahrajnu , 2021-04-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.