Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trzeci przegląd nieba Spiektr-RG

Astronautyka, Strategia i polityka, 20 czerwca 2021

IKI RAN (Instytut Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk) poinformował, że satelita badawczy Spiektr-RG (Wystartował Proton-M z satelitą Spiektr-RG, 2019-07-13) zakończył trzeci przegląd całego nieba w paśmie rentgenowskim. Codziennie przesyłał 500-700 MB informacji. Teraz cały ich zestaw jest analizowany przez naukowców rosyjskich i niemieckich.

Na podstawie analiz powstanie kolejna mapa nieba w paśmie rentgenowskim. Posłuży ona m.in. do poszukiwania nietypowych zjawisk i obiektów. Z każdym przeglądem mapy są coraz dokładniejsze i rośnie wiedza o Wszechświecie.

Wizja rosyjskiego satelity badawczego Spiektr-RG w czasie zbierania danych o Wszechświecie / Ilustracja: IKI RAN

Obserwatorium kosmiczne Spiektr-RG zostało umieszczone na orbicie 13 lipca 2019. Znalazło się w punkcie Lagrange’a, odległym 1,5 mln km od Ziemi. W grudniu tego roku urządzenia badawcze satelity – o bardzo wysokiej czułości – rozpoczęły pierwszy przegląd Wszechświata. W czasie całej misji Spiektr-RG ma wykonać 8 pełnych przeglądów, co ma potrwać ok. 4 lata. Później, przez 2,5 roku, będzie obserwować wybrane obiekty w trybie trzyosiowej stabilizacji

Na pokładzie satelity znajdują się dwa zwierciadlane teleskopy rentgenowskie. Jeden niemiecki – eROSITA, drugi rosyjski – ART-ChS im. M.H. Pawlinskowo. Operują one na różnych częstotliwościach, uzupełniając wzajemnie pozyskiwane dane.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.