Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Grupa V4+ inauguruje współpracę

Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 12 lipca 2021

24 porty lotnicze z 7 krajów Europy (Austrii, Chorwacji, Czech, Słowacji, Słowenii, Polski i Węgier) zadeklarowały uczestnictwo w inicjatywie oraz współpracę na rzecz wymiany obserwacji, doświadczeń i informacji dotyczących branży lotniczej. Spotkanie inaugurujące działalność grupy lotnisk V4+ odbyło się 7 lipca 2021, w formule online.

Grupa lotnisk V4+ zebrała się z inicjatywy Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze, które jest również koordynatorem wszystkich działań / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 mocno utrudniła funkcjonowanie portów lotniczych na całym świecie. Stopniowo powracający ruch lotniczy pozwala jednak wierzyć, że najgorsze jest już za nami i że możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość. Przed lotniskami stoją jednak wyzwania, z którymi trudno będzie poradzić sobie bez wzajemnego wsparcia.

Porty lotnicze w całej Europie przede wszystkim potrzebują współpracy. Cieszę się, że z inicjatywy PPL uda nam się połączyć siły i stworzyć organizację, dzięki której będziemy mogli dzielić się pomysłami i doświadczeniami między lotniskami w całej Europie Środkowej – stwierdził prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

Grupa lotnisk V4+, wśród których są zarówno duże porty lotnicze (Wiedeń, Budapeszt, Praga, Prawie 3,7 mln pasażerów w Pradze, 2021-01-21) i mniejsze (Brno, Split i Maribor, Wakacyjna oferta Jasionki, 2021-05-28) jest na razie nieformalną organizacją. Jej docelowa forma prawna zostanie wypracowana w najbliższych tygodniach. Powołanie stowarzyszenia lotnisk V4+ ma na celu rozwój współpracy między portami lotniczymi należącymi do inicjatywy. W czasie inauguracyjnego spotkania eksperci z obszaru zarządzania lotniskami zgodzili się, że branża potrzebuje szybkiej wymiany informacji i wypracowywania wspólnych standardów. Intencją organizatorów jest wzajemne wspieranie się lotnisk we wszystkich obszarach, w których ma to uzasadnienie ekonomiczne. W planach jest również pozyskiwanie środków zewnętrznych na wspólnie ustalone projekty, w tym korzystanie z funduszy Grupy Wyszehradzkiej

Kolejna sesja odbędzie się we wrześniu w Warszawie. Członkowie grupy podsumują pierwsze miesiące działalności oraz omówią najważniejsze elementy współpracy. Skupią się też na uzgodnieniu wspólnego stanowiska wobec zmian w międzynarodowym prawie lotniczym. Ważnymi tematami w agendzie będą także: wymiana dobrych praktyk, realizacja szkoleń, promocja turystyki i kultury, informacje z zakresu bezpieczeństwa, operacji lotniczych oraz cyberbezpieczeństwa na lotniskach.

Organizatorzy dzisiejszego spotkania spodziewają się, że niedalekiej przyszłości dołączą kolejne lotniska, których przedstawiciele włączą się w prace aktywnej organizacji pomagającej rozwiązywać problemy portów lotniczych w całej Europie Środkowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.