Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przygotowania do startu sondy Lucy

Astronautyka, 06 sierpnia 2021

Należąca do NASA sonda kosmiczna Lucy oficjalnie przybyła do Kennedy Space Center na Florydzie, aby rozpocząć przygotowania do startu i rozpoczęcia misji, które nastąpią jesienią tego roku. Sonda, zaprojektowana i zbudowana przez koncern Lockheed Martin dla NASA, pozwoli ludzkości po raz pierwszy przyjrzeć się z bliska nieuchwytnym asteroidom trojańskim Jowisza. Te obiekty niebieskie są ważne, ponieważ naukowcy wierzą, że mogą zawierać wskazówki na temat powstawania naszego Układu Słonecznego i planet.

Załadunek sterylnego kontenera z sondą Lucy do samolotu C-17. Lucy jest 13 misją NASA realizowaną w ramach programu Discovery / Zdjęcie: Lockheed Martin

30 lipca 2021, tuż przed świtem, w zakładach w Littleton w stanie Kolorado, po przekształceniu kontenera transportowego w pomieszczenie absolutnie sterylne, zespół inżynierów Lockheed Martina ostrożnie umieścił Lucy jego w środku i załadował sondę na specjalną ciężarówkę transportową.

Następnie ciężarówka, pod nadzorem eskorty policyjnej, dotarła do bazy sił kosmicznych Buckley w Aurora w stanie Kolorado, gdzie zespół około 40 osób z Lockheed Martin, NASA i Southwest Research Institute załadował kontener do wnętrza samolotu transportowego C-17  Globemaster III. Po wylądowaniu w Kennedy Space Center, Lucy została przeniesiona do Astrotech Space Operations, gdzie rozpocznie przygotowania do 23-dniowego okna startowego, które rozpocznie się 16 października br.

Po testach przedstartowych, integracji pojazdu startowego i starcie z użyciem rakiety Atlas V 401, w ramach bardzo złożonej trajektorii orbitalnej sonda będzie przelatywać obok jednej asteroidy Pasa Głównego i siedmiu asteroid trojańskich – starożytnych obiektów uwięzionych w studniach grawitacyjnych utworzonych przez połączone przyciąganie Jowisza i Słońca, w pobliżu tak zwanych punktów Lagrange'a. Pierwsza grupa tych ciał niebieskich prowadzi, a druga podąża za Jowiszem na jego orbicie.

Sonda użyje precyzyjnych instrumentów do zbadania geologii, składu powierzchni i właściwości fizycznych asteroid trojańskich. Teoria naukowa stawia hipotezę, że obiekty te zostały rozproszone podczas tworzenia naszego zewnętrznego Układu Słonecznego około 4 mld lat temu, a później zostały przechwycone przez orbitę Jowisza – pozostając tam bez zakłóceń przez miliardy lat.

Te prawdziwe skamieliny Układu Słonecznego mogą zawierać wskazówki na temat warunków, w jakich powstawały planety, prowadząc do jeszcze lepszego zrozumienia pochodzenia samej ludzkości. Pierwszy przelot Lucy do najbliższej asteroidy ma nastąpić w 2025, a ostatni planowany przelot będzie miał miejsce w 2033.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.