Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatni przystanek sondy JUICE

Astronautyka, 12 sierpnia 2021

Zbudowany dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przez Airbusa statek kosmiczny JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) przybył do centrum integracji satelitów Airbusa w Tuluzie, gdzie pozostanie w celu wykonania ostatecznego montażu i serii testów, po których zostanie przetransportowany do Kourou w Gujanie Francuskiej, skąd wyniesie go w kosmos rakieta Ariane 5.

Technicy Airbusa zajmą się teraz finalną konfiguracją JUICE przed lotem, zaplanowanym w 2022 / Zdjęcie: Airbus

Po trzech miesiącach intensywnych prac związanych z próbami w warunkach próżni termicznej w komorze Large Space Simulator (LSS) w centrum testowym ESA w ESTEC w Noordwijk w Holandii, pojazd JUICE wrócił do Airbusa jako głównego wykonawcy. Do Tuluzy został dostarczony drogą powietrzną, co pozwoliło oszczędzić czas, niezbędny do dotrzymania napiętego harmonogramu przygotowań i samej podróży do układu Jowisza.

Cyril Cavel, kierownik projektu JUICE w Airbusie, powiedział: Po raz pierwszy widzę satelitę przylatującego samolotem do Tuluzy. To pokazuje znaczenie tej misji dla ESA i społeczności naukowej. Nie mogę się doczekać jej rozpoczęcia i ogromnego rozwoju ludzkiej wiedzy, jaką spowoduje – choć będziemy musieli poczekać prawie 10 lat, zanim pojazd dotrze do Jowisza!

 Pracownicy Airbusa otworzyli ciśnieniowy pojemnik ochronny i przenieśli sondę do cleanroomu. Technicy zajmą się teraz finalną konfiguracją JUICE przed lotem, w tym integracją ostatnich przyrządów i największych paneli słonecznych, jakie kiedykolwiek zostały zamontowane na satelicie przeznaczonym do eksploracji obcych planet. Testy środowiskowe, w tym kompatybilności elektromagnetycznej (EMC), sprawności mechanicznej, układu rozwijania i napędu potrwają niemal aż do przewidzianego w przyszłym roku startu.

Satelita JUICE o masie 6,2 t ruszy w kierunku Jowisza w 2022. Zmierzając do celu pokona niemal 600 mln km. Na jego pokładzie znajdzie się 10 najnowocześniejszych instrumentów naukowych do badania układu tej planety, w tym kamery, spektrometry, stacja radiolokacyjna widząca przez lód, wysokościomierz, urządzenie do eksperymentów radiowych oraz czujniki monitorujące pola magnetyczne i naładowane cząstki. S

przęt ten pozwoli szczegółowo zbadać trzy z 79 znanych księżyców Jowisza: Ganimedesa, Europę i Kallisto, pod lodową powierzchnią których mogą znajdować się uwięzione wodne oceany. Podczas czteroletniej misji badawczej JUICE ma gromadzić dane, które pozwolą zrozumieć warunki powstawania gigantycznych planet gazowych i ewentualnych siedlisk ukrytego życia. Spędzi dziewięć miesięcy na orbicie lodowego Ganimedesa, analizując jego charakter i ewolucję, obserwując podpowierzchniowy ocean księżyca i badając potencjalne możliwości zasiedlenia (Magboom podłączony do JUICE , 2021-03-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.