Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sztuczna tkanka z MSK

Astronautyka, 26 sierpnia 2021

Dzięki kolejnemu lotowi zaopatrzeniowemu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (MSK) Centrum Kosmiczne Uniwersytetu w Zurychu (UZH) i Airbus Defence and Space przeprowadzą w kosmosie eksperyment przybliżający nas do uruchomienia przemysłowej produkcji tkanek ludzkich w warunkach zerowej grawitacji. Dzięki temu przestrzeń kosmiczna mogłaby stać się miejscem wytwarzania miniaturowej tkanki ludzkiej przydatnej w ziemskich badaniach i medycynie. Projekt ruszył w 2018. Wstępne testy przygotowawcze na MSK zakończyły się sukcesem 18 miesięcy temu.

Przygotowanie eksperymentu 3D Organoids in Space. Próbki biologiczne wrócą na Ziemię na początku października. Pierwsze wyniki spodziewane są w listopadzie br./ Zdjęcie: Airbus

Wspólny projekt 3D Organoids in Space (Organoidy 3D z kosmosu) został stworzony przez Olivera Ullricha i Corę Thiel, naukowców z Zurychu, pionierów badań nad wpływem grawitacji na ludzkie komórki. Wraz z inżynierami Airbusa doprowadzili oni projekt do dojrzałości technologicznej. Zespół Airbus Innovations kierowany przez Juliana Raatschena opracował sprzęt i zapewnił dostęp do MSK. Partnerzy potrzebowali tylko trzech lat na ukończenie różnych faz testowych i konkurencyjnych wewnętrznych procedur selekcji – to czas od pomysłu do pierwszego testu produkcyjnego w kosmosie.

Oliver Ullrich, profesor anatomii w UZH, biolog Cora Thiel i przedstawiciele Airbusa wykorzystują mikrograwitację w kosmosie do hodowania trójwymiarowych tkanek podobnych do narządów (organoidów) z ludzkich dorosłych komórek macierzystych. Na Ziemi z powodu grawitacji trójwymiarowe organoidy nie mogą być produkowane bez wsparcia struktur szkieletowych – wyjaśnia prof. Thiel.

Takie trójwymiarowe organoidy cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorstw farmaceutycznych: umożliwiają prowadzenie badań toksykologicznych bezpośrednio na tkance ludzkiej bez potrzeby testowania na zwierzętach. Organoidy wyhodowane z komórek macierzystych pacjentów w przyszłości mogą też stać się budulcem w terapii zastępczej tkanek uszkodzonych narządów. Może się to okazać niezbędne, bo liczba dawców narządów jest daleka od zaspokojenia popytu na narządy do transplantacji.

Badania wykonane w marcu 2020, gdy 250 probówek zawierających ludzkie komórki macierzyste spędziło miesiąc na MSK, zakończyły się dużym sukcesem: w warunkach mikrograwitacji na wysokości 400 km nad Ziemią z tkankowych komórek macierzystych rozwinęły się zgodnie z oczekiwaniami zróżnicowane struktury przypominające narządy wątroby, kości i chrząstki. W przeciwieństwie do nich struktury hodowane w laboratorium na Ziemi jako kontrolne (w normalnych warunkach grawitacji) wykazywały brak lub tylko minimalne różnicowanie komórek.

W planowanej misji na orbicie znajdą się tkankowe komórki macierzyste dwóch kobiet i dwóch mężczyzn w różnym wieku. Dzięki użyciu komórek zróżnicowanych biologicznie naukowcy sprawdzą, jak solidna jest przyjęta metodologia hodowli tkanek. Oczekują, że w warunkach mikrograwitacji produkcja będzie łatwiejsza i bardziej niezawodna niż alternatywna metoda naziemna, zakładająca wykorzystanie struktur wspierających wzrost.

Obecnie koncentrujemy się na zagadnieniach inżynierii produkcji i kontroli jakości. Zanim dojdzie do przewidywanej komercjalizacji, musimy dowiedzieć się, jak długo i w jakiej jakości możemy przechowywać organoidy wyhodowane w kosmosie po ich powrocie na Ziemię – dodaje prof. Ullrich.

 Jeśli eksperyment powiedzie się, technologia będzie mogła być rozwijana i doprowadzona do dojrzałości operacyjnej. Airbus i UZH Space Hub mogą w ten sposób wnieść wkład w poprawę jakości życia na Ziemi dzięki rozwiązaniom kosmicznym – podkreśla kierujący projektem z ramienia Airbusa Julian Raatschen (ERA dla MSK, 2021-07-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.