Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-35B operują z Izumo

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 06 października 2021

Na wniosek Kaijō Jieitai (Japońskich Morskich Sił Samoobrony) para wielozadaniowych samolotów bojowych F-35B Lightning II ze składu Marine Fighter Attack Squadron (VMFA, eskadry myśliwsko-uderzeniowej) 242 Bats US Marine Corps wykonała 3 października 2021 pierwsze w historii lądowanie na pokładzie śmigłowcowca (wg Tokio wielozadaniowego niszczyciela) JS Izumo (DDH-183), typu Izumo.

Amerykański F-35B ląduje na JS Izumo. Po raz ostatni samoloty operowały z pokładu japońskiego okrętu w 1945 / Zdjęcia: USMC

Okręt przeszedł wcześniej modyfikacje, obejmujące m.in. pokrycie pokładu lotniczego nową nawierzchnią i naniesienie nowego malowania, które umożliwiają bazowanie na jego pokładzie samolotów skróconego startu i pionowego lądowania F-35B (Nowa klasyfikacja typu Izumo, 2018-12-10).

VMFA-242 jest jedną z dwóch eskadr wyekwipowanych w F-35B, która stale stacjonuje w Marine Corps Air Station Iwakuni i rutynowo trenuje z Japońskimi Siłami Samoobrony.

Próby udowodniły, że samoloty F-35B mogą startować i lądować na pokładzie JS Izumo na morzu, co pozwoli nam zapewnić dodatkową opcję obrony powietrznej na Oceanie Spokojnym w niedalekiej przyszłości. Przed nami wiele pracy, zanim Kaijō Jieitaibędą regularnie eksploatować samoloty skróconego startu i pionowego lądowania, ale jestem przekonany, że silne partnerstwo i wzajemne zaufanie między naszymi dwoma narodami umożliwi to – powiedział wadm. Shukaku Komuta, dowódca 1. Flotylli Eskortowej (Japonia zatwierdziła zakup 105 F-35, 2018-12-18).

Mamy największe zaufanie do F-35 i chcemy, żeby nasi japońscy sojusznicy mieli takie same zdolności, co ostatecznie przyczyni się do naszego wspólnego celu – utrzymania wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku – dodał gen. dyw. Brian W. Cavanaugh, dowódca 1st Marine Aircraft Wing (1. skrzydła lotnictwa korpusu piechoty morskiej).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.