Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Lotniskowce za centa

Marynarka wojenna, 07 października 2021

US Navy (marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych Ameryki) sprzedała dwa wycofane ze służby lotniskowce na złom. USS Kitty Hawk (CV-63) i USS John F. Kennedy (CV-67) w cenie jednego centa za sztukę, a zarobek stoczni złomowej będzie pochodził z materiałów odzyskanych z obu okrętów.

USS John F. Kennedy jest zacumowany w Stoczni Marynarki Wojennej w Filadelfii / Zdjęcie: US Navy

Holowanie z miejsc dotychczasowego cumowania i rozbiórkę okrętów przeprowadzi stocznia International Shipbreaking Limited z Brownsville w Teksasie. USS Kitty Hawk w tej chwili jest zacumowany w porcie Bremerton w stanie Waszyngton, co oznacza, że najprawdopodobniej będzie holowany dookoła Ameryki Południowej wokół Przylądka Horn. NAotmiast USS John F. Kennedy jest zacumowany na wschodnim wybrzeżu USA w Stoczni Marynarki Wojennej w Filadelfii. Nie ustalono jeszcze szczegółowego harmonogramu całej operacji.

Decyzja o złomowaniu obu lotniskowców jest zaskoczeniem. Spodziewano się, że przynajmniej jeden z nich zostanie przekształcony w okręt-muzeum. Są to dwa ostatnie amerykańskie lotniskowce o napędzie konwencjonalnym, a co za tym idzie ich przebudowa na muzeum byłaby znacznie łatwiejsza niż późniejszych atomowych lotniskowców typu Nimitz, które będą wymagały znacznie większego nakładu pracy na wymontowanie reaktorów i dekontaminację.

Kitty Hawk został wycofany w 2009 po 48 latach służby. Jego nazwa wywodzi się od miejsca w Karolinie Północnej, gdzie bracia Wright wykonali swój pierwszy lot samolotem. Zadebiutował w czasie wojny wietnamskiej, a służbę zakończył podczas drugiej wojny w Iraku. W czasie ostatniego przydziału operacyjnego stacjonował z bazie Yokosuka w Japonii.

John F. Kennedy został wycofany w 2007 i początkowo dowództwo US Navy rozważało przekształcenie go w okręt-muzeum. Jednak dwie oferty, które wpłynęły, okazały się niesatysfakcjonujące i ostatecznie ten okręt również przeznaczono na złom. Lotniskowiec służył głównie we Flocie Atlantyku i uczestniczył we wszystkich ważniejszych operacjach amerykańskich na Bliskim Wschodzie. Jego nazwę przejął będący w budowie drugi lotniskowiec typu Ford (CVN-79), który ma wejść do linii w 2024 (Chrzest USS John F. Kennedy, 2019-12-09).

Stocznia International Shipbreaking Limited ma już doświadczenie w złomowaniu lotniskowców. W 2014 demontowano tam byłego USS Constellation (CV-64), w 2015 byłego USS Ranger (CV-61), a w 2017 byłego USS Independence (CV-62).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.