Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szczątki Ju-87 na Mazurach

Historia, Ludzie, Lotnictwo wojskowe, 28 października 2021

W dn. 15-17 października, na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki, na południe od Jeziora Pluszne, grupa poszukiwaczy z Górnego Śląska przeprowadziła poszukiwania szczątków bombowca nurkującego Junkers Ju-87. W skład ekipy pod przewodnictwem Arkadiusza Domińca, wchodzili pasjonaci historii z Tychów, Bierunia, Mikołowa, Mysłowic, Jastrzębia-Zdroju, Michałkowic i Oświęcimia, reprezentowała Muzeum Śląskiego Września 1939 r. w Tychach, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 73. pułk piechoty, Stowarzyszenie Jastrzębski Wrzesień 1939 r. i Mikołowskie Towarzystwo Historyczne.

Grupa poszukiwaczy z Górnego Śląska ze znalezionymi w mazurskich lasach szczątkami bombowca nurkującego Ju-87 / Zdjęcie: Muzeum Śląskiego Września 1939 r. w Tychach

Już pierwszy dzień poszukiwań przyniósł spodziewane efekty. Wykrywacze dały silny sygnał jednocześnie w kilku miejscach, gdzie później znaleziono wiele elementów pokrycia samolotu, taśmy amunicyjne, osłony wzierników inspekcyjnych, tabliczki znamionowe, a także trzewik wojskowy.

Drugi dzień poszukiwań okazał się jeszcze bardziej owocny w odkrycia i przybliżył poszukiwaczy do ustalenia wersji samolotu oraz dokładniejszych okoliczności i czasu jej rozbicia. Tego dnia wykopana została goleń podwozia, zbiornik paliwa, filtr płynu chłodzenia silnika, siedzisko fotela strzelca, elementy zamka i tylec karabinu maszynowego, fragment szyby pancernej, elementy sterujące oraz osłona wieżyczki karabinu maszynowego.

Trzeciego dnia akcja poszukiwawcza została zakończona. Ludzkich szczątków ostatecznie nie odnaleziono, co oznacza, że ciała członków załogi Junkersa (jeżeli zginęli) zostały zabrane z miejsca katastrofy.

Do Muzeum Śląskiego Września 1939 r. w Tychach zabrano ciężarówką około pół tony szczątków Ju-87. Eksploratorzy przyznali, że nie spodziewali się aż takich efektów poszukiwań.

Z dużym prawdopodobieństwem samolot uległ katastrofie podczas lotu szkoleniowego w 1944. Według Marcina Woycickiego, miejscowego pasjonata historii i lotnictwa, wskazuje na to również rozmieszczenie znalezionych szczątków Junkersa względem lotniska w Gryźlinach i Bombowej Wyspy na Jeziorze Pluszne.

Na podstawie informacji Lasów Państwowych


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.