Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Porozumienie Bumar-NAMMO

Przemysł zbrojeniowy, 23 października 2009

Wczoraj prezesi Bumaru i norweskiej NAMMO, Edward E. Nowak i Edgar Fossheim, podpisali Strategiczne Porozumienie o Współpracy. Obie strony zamierzają współpracować w zakresie transferu nowoczesnej technologii amunicji małego, średniego i dużego kalibru, rakiet oraz ich komponentów.

NAMMO od kilku lat ściśle współpracuje z zakładami w Skarżysku Kamiennej, co wynika również ze zobowiązań offsetowych Lockheed Martina. Jednym z ostatnich owoców tej współpracy jest prototyp naboju z pociskiem smugowym krótkiego zasięgu 12,7 mm x 99 RR-T (Reduced Range with Tracer), który w najbliższym czasie ma zostać wdrożony do produkcji. Pociski tej grupy amunicji produkowane są w kooperacji z fińską Lapua Oy należącą do grupy NAMMO / Zdjęcie: Grzegorz Franczyk

Koncern NAMMO AS wyraża zainteresowanie, by wspólnie z Bumar Sp. z o.o., stworzyć jeden z wiodących zakładów produkujących silniki rakietowe w Europie. Inwestycja ta prowadzona byłaby w formie spółki joint-venture powstałej na bazie Zakładu Produkcji Specjalnej Gamrat sp. z o.o w Jaśle.

W Strategicznym Porozumieniu o Współpracy przewiduje się również wspólne działania na rynku polskim i zagranicznym, w zakresie produkcji, marketingu oraz prac rozwojowych z wiodącymi spółkami Dywizji Bumar-Amunicja: Zakładami Metalowymi Mesko S.A. w Skarżysku Kamiennej i Zakładani Metalowymi Dezamet S.A w Nowej Dębie.

W porozumieniu spółka NAMMO oświadcza, że jest zainteresowana transferem technologii nowoczesnej amunicji małego, średniego i dużego kalibru oraz rakiet i komponentów do obu spółek, a także wyraża intencję składania zamówień na te produkty oraz prowadzenia wspólnej polityki eksportowej. Bumar i NAMMO tworzą alians, który będzie promował interesy i produkty obydwu firm nie tylko w Polsce i Norwegii, ale również w państwach trzecich.

Zarząd NAMMO jest zainteresowany inwestycjami kapitałowymi w spółkach Grupy Bumar, przy uwzględnieniu zasady utrzymania większościowego pakietu akcji przez stronę polską. Norwedzy deklarują wniesienie w formie aportu do wymienionych spółek swoich licencji, technologii, wyposażenia produkcyjnego lub odpowiednich środków finansowych.

Podpisanie porozumienia jest wyrazem intencji obu stron i nie rodzi obecnie skutków o charakterze majątkowym.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.