Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chiński superkomputer

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 03 listopada 2009

W ubiegłym tygodniu w Changsha rozpoczął pracę chiński superkomputer Tianhe (Droga Mleczna). Według konstruktorów z Narodowej Wojskowej Akademii Technicznej, jest on czwartą pod względem możliwości obliczeniowych maszyną cyfrową na świecie.

Tianhe waży 155 ton i zajmuje powierzchnię około 1000 m2. W 113 sekcjach umieszczono 6144 procesory Intela i 5120 procesorów AMD. Maksymalna wydajność obliczeniowa wynosi 1 206 000 000 000 000 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (FLOPS), tj. kilkaset tysięcy razy więcej niż nowoczesnego komputera osobistego. W pamięci komputera czterokrotnie zapisać można treść wszystkich 27 milionów książek Chińskiej Biblioteki Narodowej. Koszt rocznego zasilania komputera energią elektryczną wynieść może ok. 18 mln juanów (ok. 7,5 mln zł).

Cytowany przez chińską agencję prasową Xinhua rektor uczelni, gen. Zhang Yulin twierdzi, że możliwości urządzenia wykorzystywane będą do prognozowania procesów sejsmicznych, wspomagania badań biomedycznych oraz projektowania statków kosmicznych.

Komputer ma zostać przeniesiony do Tianjin i wzbogacony o setki lub tysiące chińskich procesorów, co wpłynie na dalsze zwiększenie jego osiągów - powiedział gen. Zhang Yulin.

Zbudowanie przez naukowców z wojskowej uczelni superkomputera to kolejny (zob. np. Hakerzy wykradli dokumentację F-35, Polska celem ataków cybernetycznych) przykład na ekspansję Chin w dziedzinie nowoczesnych technologii militarnych.

Fot. Xinhua


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.